Hlavní navigace

Jak vyzrát na novoroční předsevzetí? Vyberte si jen jedno, je to více než dost

9. 1. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Novoroční předsevzetí na rok 2018? Nepracovat tolik. Pro podnikatelské předsevzetí se to zdá jako protimluv, ale není to vtip.

Pracovat totiž tak akorát, ani moc, ani málo, je umění, které se ve škole ani na školeních neučí. Víkendy si nechat na odpočinek jako normální lidi. Jet jednou za rok na opravdovou dovolenou, bez počítače. A udělat si svého imaginárního šéfa, který vám řekne, běž už domů, pro dnešek je hotovo. Pro plno podnikatelů je to pořádný oříšek, pro mě určitě.

Skončilo dalších 365 dní, uzavřel se uplynulý rok, uzavřelo se účetnictví, uzavřely se obchodní dohody. Je čas, kdy se člověk zastaví a může přemýšlet. Začátek nového roku je ideální na bilancování. Dělám to každý rok, ohlédnu se za tím minulým, abych si zapamatovala, jakou cestu jsem ušla, co se podařilo a co mě poučilo. A pustím se do smělých plánů na rok další.

Nový rok. Nový začátek

Psychologický efekt nového roku je kouzelný, můžeme začít jakoby od znova a uzavřít minulou kapitolu. Je to lákavé, protože zrovna ve středu se asi neprobudíte a najednou nezměníte každodenní rutinu jen tak. Pokud ano, tak jste v podstatě superman s nekonečnou vůlí. Změnu lze zavést o poznání snadněji, když se váže k nějakému přelomovému okamžiku, a tím právě nový rok je. Najednou se změní číslo na konci roku a my jsme o rok starší, moudřejší a jiní.

Asi každý zná ta klasická cvičící a hubnoucí předsevzetí, která nás pak straší celý rok. Podle jednoho chytrého průzkumu pouze 8 % lidí dokáže dodržet svá předsevzetí. To je věru málo. Předsevzetí vypadají jednoduše a každý si je dává. Ale pozor na ně.

Stačí splnit jedno předsevzetí a máte vyhráno

Jak vlastně na předsevzetí vyzrát? Časem jsem zjistila, že je pro mě nejdůležitější, abych alespoň jedno předsevzetí za ten rok splnila. Ano, jedno. To si asi řeknete, ta holka nemá moc velké cíle. Ale upřímně, sáhněte si do svědomí a řekněte, kolik jste jich za tento rok opravdu splnili. Pokud je to předsevzetí, které je myšleno vážně a má mít významný pozitivní vliv na váš život, budete ho mít plnou hlavu.

Jedna zajímavá technika pro zefektivnění práce totiž říká, že by si člověk měl pro každý den sepsat seznam úkolů, seřadit je od nejdůležitějšího a splnit nejdříve ten nejdůležitější úkol a pro další dny to opakovat. Splní se totiž ty nejzávažnější úkoly, a tím se vaše práce nebo firma posouvá kupředu, pomalu, ale jistě. Protože když splníte pět úkolů za den, ale ani jeden není pro vaši práci kritický, nemusíte se posunout nikam. Zásoby energie jsou totiž omezené a vyčerpat se ještě před hlavním úkolem se vám jednoduše nevyplatí. Navíc se vám do žil vlije pěkná dávka motivace právě proto, že jste zvládli ten nejtěžší úkol a pohnuli se vpřed. Aplikujeme-li tuto techniku na předsevzetí, budeme mít jistotu, že se nám alespoň jedno předsevzetí, to nejdůležitější, podaří splnit. A to je k nezaplacení.

Zůstat nohama na zemi se vyplatí

Pokud jste maximalisté jako já, pomůže vám ubrat. Předsevzetí typu uběhnu maraton, když jsem byla letos poprvé běhat, nebo poletím do vesmíru, když se mi dělá špatně i na horské dráze, se letos vážně nesplní. Člověk je může mít jako sny do budoucna. Předsevzetí jsou však jako krůčky k nim a je dobré je udělat konkrétní a hlavně realistické. Když zůstanete nohama na zemi, zjistíte, že se mohou opravdu plnit a můžete po vaší cestě kráčet směle dál měnit svůj život.

Jako správný podnikatel je dobré si dávat rezervu, i pro splnění předsevzetí. Většinou ne všechno jde podle plánu, a pokud ano, budete se moci hrdě poplácat po ramenou, že jste to zvládli s předstihem. 

A jak na předsevzetí nezapomenout? 

Já jsem klasický odškrtávač. Mám ráda, když si můžu sepsat seznam a zvládnuté úkoly pěkně odškrtnout. Koukat na tu fajfku, že jsem je opravdu splnila, je balzám na mozek. Odškrtávači ví. Pro modernější typy tu jsou aplikace, které vám předsevzetí budou připomínat, a navíc budete moci sledovat váš pokrok vždy a všude online.

Moje novoroční předsevzetí. Nepracovat tolik

A jaká jsou moje předsevzetí na rok 2018? Nepracovat tolik. A není to vtip. I když se to do podnikatelských předsevzetí, zdá se, vůbec nehodí, ráda bych se naučila pracovat méně. Všichni říkají, že hodně pracovat je dobré a být v práci od rána do večera ještě lepší. Ale to možná jen v krátkodobém horizontu a jen pro firmu, které na vás doopravdy nezáleží. Když jsem začala podnikat, najednou se mi rozplynul čas, který je vyhrazený pro práci. Najednou jsem mohla pracovat doma a neustále a nikdo mi neřekl, už je konec, už běž domů.

Navíc když vás práce baví, čas utíká a vy si ani nevšimnete. Víte, že to za vás nikdo jiný neudělá a že to musíte vyřešit vy a teď. A to teď může být o víkendu, na dovolené, prostě kdykoliv. A tak jsem se dostala do permanentní práce. Pracovala jsem večer, v noci, o víkendu i na dovolené, které se tím pádem už nedalo říkat dovolená. Notebook jsem měla s sebou všude a seděla u něj. Ale jak to tak bývá, člověk není robot. Unavila jsem se.

A proto mám nyní jedno nepracovní předsevzetí. Ráda bych si vymezila, kolik času budu věnovat práci a kolik osobnímu životu a dosáhla tak ideálně poměru půl na půl. Většinu víkendů si nechala na odpočinek jako normální lidi. Jela jednou za rok na opravdovou dovolenou, bez počítače. A udělala si svého imaginárního šéfa, který mi řekne, běž už domů, pro dnešek je hotovo.

Vím, že pak zvládnu i běh na dlouho trať s přehledem a budu výkonnější v poměru ke stráveným hodinám v práci. Ne nadarmo v severských zemích pracují jen šest hodin denně a jejich produktivita je vyšší než ta naše. S tím souvisí i Paretovo pravidlo, podle kterého bych se chtěla v nadcházejícím roce více řídit a přizpůsobit mu své pracovní aktivity. Protože když vám 80 % zisků pochází pouze z 20 % vašich aktivit, služeb či produktů, dává smysl na těchto 20 % soustředit drtivou většinu vaší energie. Prozatím jsem ji rovnoměrně dělila, než se náš projekt rozběhl. Ale v roce 2018 půjdeme 80 na 20 a za rok vám dám vědět, jak to dopadlo.

Jedno předsevzetí pro naši firmu a jedno pro vás

Kromě osobního předsevzetí mám i jedno důležité předsevzetí firemní. Pro náš projekt Lískový oříšek bych chtěla, aby se stal ideálním řešením pro firmy a jejich firemní dárky. Chtěli bychom udělat z firemních dárků více než jen reklamní předměty a být pionýry v tomto klasickém odvětví. A na závěr mám jedno předsevzetí pro všechny. Začněte nový rok 2018 dobrým skutkem. Člověk by neměl jen brát, ale také dávat. A proto vězte, že šťastný je ten, kdo štěstí dává.

Autor článku

Zuzana Buchalcevová založila profesionální, avšak netradiční dárkovou službu Lískový oříšek. Věnovala se nejdříve informatické a analytické praxi v nadnárodních firmách a nyní buduje vlastní rodinnou firmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).