Hlavní navigace

Jak zdanit příjem použitý na pokutu

Jan Molín

V daňové poradně odpovídáme na všechny možné dotazy uživatelů ohledně daní. Tentokrát na otázku, jak byste měli zdanit příjem použitý na pokutu.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Odpovídá Jan Molín, daňový expert společnosti MIVO.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Dotaz z poradny

Jak zdanit příjem 800 Kč, které za mě zaměstnavatel zaplatil jako pokutu. Je to dar? Platím z této částky daň, zdravotní i sociální pojištění?

Odpověď

Pokud jde o příjem, který vám plynul od zaměstnavatele, byť šlo o příjem nepeněžní či příjem „spočívající v jiné formě plnění“ (viz § 6 odst. 3 zákona o daních z příjmů), bude to příjem zdaňovaný v rámci vyplacené mzdy za dané období. Takový příjem podléhá i pojistnému.

Možností, jak se vyhnout zdanění a zpojistnění takového příjmu je využití § 6 odst. 9 písm. g) ZDPř, tedy zahrnout za zaměstnance zaplacenou pokutu mezi nedaňové náklady zaměstnavatele. Je to možné do 2000 Kč za rok. Viz uvedené ustanovení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).