Hlavní navigace

exPRESS: Jaká vláda nás tedy čeká? Dočkáme se dohody?

3. 4. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Dnes bude opět pokračovat jednání o vládě. Původní dohodu o vládě nestraníků totiž nalomila středeční výzva Sněmovny, aby Mirek Topolánek opustil premiérský post i vzpoura poslaneckého klubu ODS proti vládě úředníků.

Vláda brzy skončí, nahradí ji nestranický kabinet »

Na schůzce šéfů koaličních stran a opoziční ČSSD došlo k dohodě o nové vládě. Do konce týdne by mělo být jasné její složení. Stávající kabinet nahradí podle dohody vláda nestraníků, do které koalice se sociální demokracií napůl nenominují své členy.

Současně strany také dospěly k termínu předčasných voleb. Ty by měly proběhnout v půlce října, konkrétně 16. a 17. října. Já si myslím, že zvítězil politický realismus. Nechci tvrdit, která strana vyhrála. Jsou to vyvážená řešení, uvedl v Událostech, komentářích v České televizi předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Dohodu však hned poté narušila výzva poslanecké sněmovny, která pomocí hlasů levice odhlasovala usnesení, podle kterého musí Mirek Topolánek ve funkci premiéra ihned skončit. Podle ČSSD a KSČM by již neměl být premiérem. Levice má údajně důkazy v kauze, která se stala bezprostředním podnětem k pádu vlády. Dohodu může narušit i vzpoura poslaneckého klubu ODS, který protestuje proti úřednické vládě a podle kterého je tato dohoda spíše vítězstvím opozice v čele s Jiřím Paroubkem.

exPRESS - Koleje 01
Finanční a vládní krize

Zákon proti privatizaci pražského letiště prošel do dalších čtení

Poslanci v prvním čtení schválili zákon, který zakazuje privatizaci ruzyňského letiště. Tento návrh sněmovně předložila opozice, podle které není v současnosti výhodné letiště prodávat a podle které má strategický význam.

Restaurace a kadeřnictví zlevní, vláda odklepla návrh na snížení DPH

Některé služby s vysokým podílem lidské práce budou nově spadat do nižší, devítiprocentní sazby DPH. Týká se to například restauračních služeb a kadeřnictví. Uvedl to šéf resortu financí Miroslav Kalousek po jednání vlády. Návrh nyní putuje k poslancům.

Kalousek se dostal do křížku s Paroubkem kvůli stravenkám

Slovní přestřelka se odehrála mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem a šéfem socialistů Jiřím Paroubkem. Ten ve svém prohlášení uvedl, že vláda chce zrušit stravenky. Reakce na tato slova přišla prakticky okamžitě. Šéf resortu financí Miroslav Kalousek připustil, že takový návrh předložil, podle něj však vláda většinově rozhodla, že do sněmovny bude předložen pouze návrh novely zákona o DPH, který snižuje sazbu například u restauračních služeb a v kadeřnictví.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Peníze firem, které vlastní stát, bude spravovat Česká národní banka

Česká národní banka bude spravovat peníze státních firem. Vyplývá to z návrhu zákona o státní pokladně, který dalo dohromady ministerstvo financí. Zákon počítá s tím, že všechny peníze půjdou přes účet zřízený v centrální bance.

Majitelé domů mají smůlu, deregulace nájemného se zřejmě prodlouží

Poslanci v závěrečném čtení podpořili návrh zákona, který zpomaluje deregulaci nájemného o dva roky do roku 2012. Podle předkladatelů z řad KDU – ČSL je novela zákona nutná kvůli rychlejšímu růstu cen nemovitostí, díky němuž se zvyšuje i regulované nájemného.

Podnikání v energetice se díky novému zákonu usnadní

Podnikání v energetice se zřejmě zjednoduší. Poslanci podpořili v závěrečném čtení novelu energetického zákona, která má usnadnit podnikatelům v energetice život. Norma nově upravuje, co je nelegální odběr, a stanovuje povinnosti distributorů.

MM červen tip 1

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Za zápis do katastru se bude platit více

Vyšší poplatky při zápisu do katastru přináší nový návrh, který zároveň pomůže k urychlení digitalizace katastrálních map. Novelu posvětila vláda. Nový návrh také umožní podávat zápisy na jednotném elektronickém formuláři. Tím by mělo dojít ke snížení počtu chybně podaných žádostí.

Firmám vadí pozastavení pracovních víz pro Ukrajinu a další státy

Podnikatelé se staví proti rozhodnutí českých úřadů, které přestaly vydávat pracovní a podnikatelská víza v Moldavsku, Mongolsku, Thajsku, na Ukrajině a ve Vietnamu. Opatření vzniklo kvůli dopadům hospodářské krize a potrvá nejméně několik týdnů.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).