Hlavní navigace

Jaké firmy mají sportovci? Berdych a Čech elektrárny, Štybar organizuje garáže

Autor: si.robi, podle licence: CC BY-SA 2.0
Daniel Morávek

Řada úspěšných českých sportovců myslí už na zadní vrátka a vlastní či spoluvlastní různé firmy. Zmapovali jsme podnikání Berdycha, Čecha, Štybara a spol.

Doba čtení: 4 minuty

Do podnikání a investování do firem se pouští i slavní čeští sportovci. Zatímco někteří slaví úspěchy jak na sportovních kolbištích, tak ve světě byznysu, jiní v podnikání tvrdě narazili a z peněz, které sportem vydělali, jim prakticky nezbylo nic. Zmapovali jsme podnikatelské aktivity některých tuzemských sportovních hvězd v Česku.

Čech a Berdych věří solárním elektrárnám

Ilustrační obrázek.
Autor: si.robi, podle licence: CC BY-SA 2.0

Berdych kromě tenisu spoluvlastní solární elektrárnu.

Přibližně před půl rokem rozvířila mediální vody zpráva, že fotbalový brankář Petr Čech získal podíl v cyklistické firmě ČS MTB Team. Společnost se zaměřuje na sportovní marketing a pořádání firemních závodů, mimo jiné též pořádá projekt závodů horských kol pro širokou veřejnost Kolo pro život. Její tržby dosahují několika desítek milionů korun. Petr Čech v současnosti vlastní asi desetinu společnosti.

Firma ČS MTB Team však není jediná Čechova podnikatelská aktivita. Už od roku 2010 má více než 50% podíl ve společnosti TIEMPON, která nepřímo vlastní jednu z řady solárních elektráren v průmyslové zóně u Chomutova.

V roce 2011 zainvestoval do solární energie také nejlepší český tenista současnosti Tomáš Berdych. Je majitel 49% podílu ve společnosti FVE Lužany, která provozuje stejnojmennou solární elektrárnu na Královéhradecku. Stejně jako Čech má i Berdych své podnikatelské portfolio širší a vlastní ještě polovinu firmy X Production, což je digitální agentura a hudební vydavatelství.

Ondřej Bank zatím slaví úspěch jako Vagus

Zatímco Petr Čech zamířil se svými penězi do cyklistiky, Zdeněk Štybar, jeden z nejlepších českých cyklistů současnosti, se rozhodl věnovat jiným podnikatelským aktivitám. Od roku 2012 vlastní penzion v rodném Stříbře v západních Čechách. A podobně jako jeho sportovní kolegové má i Štybar další podnikatelský projekt. Vlastní polovinu firmy GLADIATOR CZ, která poskytuje komplexní řešení pro organizování skladových prostor a garáží.

Petr Čech a Zdeněk Štybar investovali své peníze mimo svůj sport, hokejista Jaromír Jágr zůstal věrný lednímu hokeji. Společně s městem Kladno vlastní místní hokejový klub, ve kterém sám vyrůstal. Sám Jágr má většinový 70% podíl.

Podnikání se nějaký ten pátek věnuje i nejlepší český sjezdový lyžař poslední dekády Ondřej Bank. Sportovní smolař, který se celou kariéru potýká s různými zraněními, se před časem vrhl na podnikání a jeho značce lyžařského vybavení Vagus se zatím daří. Už více než 5 let navíc Bank spoluvlastní penzion Na Rozcestí v obci Dolní Morava.

Vlastní firmu má i běžkař Lukáš Bauer, který se pomalu a jistě loučí s kariérou. Jedná se o společnost Bezva běžky CZ, která v sobě spojuje 4 projekty. Jde o Školu běžeckého lyžování Lukáše Bauera, závodní servis a závodní/hobby team a rovněž také e-shop s běžkařským vybavením.

Dvěma brankářům z Nagana se v podnikání nedaří

Zatím se všem výše zmíněným sportovcům v podnikání celkem daří. Jako memento jim ale mohou sloužit neveselé podnikatelské příběhy několika jejich slavných předchůdců. Držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy Pavel Nedvěd utopil desítky milionů korun v dřevařské firmě Mafloor, která zkrachovala. Bankrotem skončila i společnost Dominator hokejového brankáře Dominika Haška, která vyráběla sportovní oblečení. Podle svých slov do firmy investoval takřka 100 milionů korun. Navzdory ztrátě ale Hašek na podnikání nezanevřel a v roce 2012 spoluzaložil firmu DM Life, která vyrábí a prodává nealkoholický nápoj Smarty. Nutno ale podotknout, že ani se Smarty zatím Hašek žádné úspěchy neslaví a firma je pořád v červených číslech.

Zatímco Dominik Hašek by vzhledem k výdělkům finančně přežil bez větších problémů i krach své druhé společnosti, jeho brankářského kolegu z Nagana Romana Čechmánka poslalo podnikání do kolen. Přestože během své kariéry vydělal okolo 250 milionů korun, nyní skončil v dluzích. Podnikatelský vaz mu zlomil projekt minipivovaru. Server iDnes.cz dokonce před měsícem uvedl, že věřitelé už prodávají pohledávky za Čechmánkem pod cenou, aby dosáhli alespoň na část prostředků.

PR Summit tip Šilerová

Změlík – symbol podnikatelského úspěchu

Samozřejmě se ale v podnikání i řada sportovců prosadila. Například fotbalista Ladislav Vízek, který už několik let úspěšně provozuje svou vlastní hospodu Kozlovna. Slavný desetibojař Robert Změlík. Firma olympijského šampiona z Barcelony se zabývá osobním prodejem potravinových doplňků, cílevědomý a pracovitý rodák z Prostějova provozuje i hotel. Tento podnikatel však od sportu neodešel úplně, neboť je manažerem sportovního centra dalšího slavného českého desetibojaře Romana Šebrleho a vlastní i sázkovou kancelář, doplnil před časem v článku Matouš Šíma. 

Čtěte více: Sportovci podnikají. Je slavné jméno zárukou úspěchu na poli byznysu?