Hlavní navigace

Jaké mají být cíle nové vlády? Podle Hospodářské komory je základem setrvat v EU

24. 10. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed
Hospodářská komora ČR zveřejnila své představy o základních cílech vlády v hospodářské oblasti.

Za nejdůležitější považuje komora setrvání v EU a bez ohledu na někdy až zásadní výhrady žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat.

Základem je setrvání v EU, i přes její chyby

Podle Hospodářské komory ČR je základním požadavkem na novou vládu setrvání v EU. Jsme totiž proexportně orientovanou ekonomikou s podílem EU na našem vývozu více než 80 %. Vzájemná provázanost s EU je navíc mnohem hlubší, od významného podílu zahraničních investic až po například společnou obchodní politiku vůči třetím zemím. Bez ohledu na někdy až zásadní výhrady žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat, tvrdí Vladimír Dlouhý.

Na měnu euro nepanují jednotné názory. Většinový názor podnikatelů upřednostňuje podle komory setrvání u české koruny, exportéři by ale euro přivítali. Podle komory by tak příští vláda měla hlavně sledovat, jak budou velké země EU ochotny přistoupit na reformy, které EU učiní dlouhodobě životaschopnou, a také současně mít ambici se těchto diskuzí aktivně účastnit. Na upřesnění našeho postavení vůči euru bude podle komory času dost.

Chybí pracovní síla

Hospodářská komora ČR dále prosazuje otevřenost jak naší země a našich trhů, tak celoevropskou otevřenost. Pod tlakem nedávné migrační vlny je to politicky citlivé. Většina obyvatel ČR žádné migranty nechce, a to je nutno respektovat, říká Vladimír Dlouhý, který ale zároveň dodává, že zatímco tu žádní migranti nejsou, firmy mají místy až zoufalý nedostatek pracovní síly. Dosavadní vláda však k nám neuměla efektivně přivézt ani všeobecně žádané a přijatelné Ukrajince. Uzavírat se vnějšímu světu pod tlakem migrační vlny a obav z terorismu není v zájmu české ekonomiky, uvádí Dlouhý.

A několik evergreenů, které všichni slibují, ale nikdo neplní

Nekonečným příběhem se stává požadavek na snížení byrokratických a administrativních překážek pro podnikání. Kromě odbourání zbytečného papírování žádá komora i snížení vysokých odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Komora dále chce po vládě, aby zamezila dalšímu administrativnímu tlaku na růst mezd, stejně tak jako nárůstu úřednického aparátu. Platy ve veřejném sektoru by se neměly zvyšovat plošně, ale pouze selektivně. Podnikatelé zvyšují mzdy, dokonce rychleji, než minulá vláda a odbory před rokem požadovaly. Při nedostatku na trhu práce a při rostoucí ekonomice se růst mezd očekává, dlouhodobě však nelze připustit odtržení tohoto růstu od růstu produktivity práce, upozorňuje Dlouhý.

Stejně tak je již evergreenem požadavek na urychlení výstavby dopravní infrastruktury, plošné zavedení rychlého internetu, reformu vzdělávacího systému a efektivnější využití prostředků, které se vkládají do podpory vědy a výzkumu. Připravenost výstavby nových dálničních úseků je v řadě případů dobrá, vláda však nesmí připustit další obstrukce ze strany úřednického aparátu. Podobně je to s vysokorychlostním internetem a digitalizací vůbec, kde jsme v minulých letech promeškali nejednu šanci, uzavírá Dlouhý.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).