Hlavní navigace

Jaké změny #EET mají šanci projít a jaké jsou jen utopií? Tipujte s námi

12. 7. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

EET by se týkala jen plátců nebo by ji nemuseli vést řemeslníci. I takovéto návrhy jsou na stole. Jaké změny mají šanci projít a jaké nikoli?

Přestože se má elektronická evidence tržeb (EET) dotknout prvních podnikatelů až v prosinci, na stole už leží několik pozměňovacích návrhů. Zatímco některé z nich mají reálnou šanci projít, jiné Andrej Babiš a vláda jen těžko podpoří.

Posun na rok 2017

Poslední návrh na úpravu EET se objevil před 14 dny a s velkou pravděpodobností bude schválen. Jedná se o posun startu EET na rok 2017. Vzhledem k tomu, že s nápadem přišel sám ministr financí a vzhledem k tomu, že odklad již dříve podpořily podnikatelské asociace, dá se očekávat, že k posunu opravdu dojde. Jak už upozornil i server Podnikatel.cz před časem, spuštění tak rozsáhlého systému těsně před Vánocemi by se mohlo odrazit v chybovosti systému. Ministerstvo si tak díky posunutí termínu zajistí, že případné chyby může ještě odladit. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout do konce srpna.

Čtěte více: Odložit ostrý start #EET? Ministerstvo takový scénář připouští

Ačkoli je odložení startu EET na rok 2017 rozumnou změnou, jako absurdní se nyní jeví tlak vládní koalice na co nejrychlejší schválení zákona. Vládní většina ve sněmovně kvůli tomu omezila čas pro opozici, a následně dokonce stanovením fixního termínu hlasování neumožnila všem poslancům vystoupit. Podle některých právníků tím koalice porušila zákon, a opozice dokonce podala ústavní stížnost. A to proto, aby si následně dal nejprve na čas Senát a normu podpořil až krátce před vypršením lhůty pro projednání a následně totéž učinil prezident. Vše nyní korunoval ministr financí, který sám přišel s tím, že by se start EET mohl posunout.

Tip serveru Podnikatel.cz – EET začne až v roce 2017

Omezení na plátce DPH

Zatímco posun EET se zdá jako pravděpodobný, návrh vedení Libereckého kraje (hejtmanem je Martin Půta (STAN)) prakticky nemá šanci na úspěch. Liberečtí představitelé totiž navrhují, aby se EET týkala jen všech právnických osob a jen některých podnikajících fyzických osob. Konkrétně těch, kteří jsou současně plátci DPH a jejich zdaňovacím obdobím je kalendářní měsíc. S návrhem ovšem nesouhlasí ministerstvo financí, podle kterého by pak EET ztrácela význam. Účelem EET je mimo jiné docílit, aby se lidé nevyhýbali plátcovství DPH tím, že záměrně vykazují nižší tržby proto, aby nepřekročily rozhodnou hranici pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty. Omezit EET jen na plátce DPH proto nemá smysl a nedá se očekávat, že by návrh získal podporu.

Čtěte více: Ať se #EET týká jen měsíčních plátců DPH, žádá hejtman. Babiš je proti

Skoro identickou novelu připravili tři poslanci za TOP 09. Miroslav Kalousek, Martin Plíšek a Marek Ženíšek navrhují, aby u evidence tržeb platila výjimka pro drobné podnikatele, kteří jsou plátci DPH a mají roční příjmy do jednoho milionu korun. Také tento návrh ale na 99 % neprojde.

Tip serveru Podnikatel.cz – omezení EET na plátce DPH neprojde

Výjimka pro nejmenší podnikatele

Návrhy opozice, aby se EET netýkala všech podnikatelů, sice zřejmě neprojdou, přesto je možné, že k určitému vynětí z EET dle výše příjmů dojde. Jak potvrdil serveru Podnikatel.cz Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, téma výjimky z EET pro nejmenší podnikatele leží na stole. Stále se snažíme s ministerstvem řešit i zatížení těch opravdu nejmenších, s obratem v řádu nízkých statisíců nebo spíše desetitisíců ročně, ale nic neslibuji, řekl v rozhovoru HavlíčekTakovýto návrh navíc představila již jedna z koaličních stran, konkrétně KDU-ČSL.

Čtěte více: Havlíček: Také v #EET je skulina jak vrata. Kdo bude chtít podvádět, bude

Podle lidovců by se EET neměla vztahovat na osoby, které si podnikáním jen přivydělávají. Byl by stanoven strop, který vychází ze zákona o důchodovém pojištění. Jedná se o částku, kdy zisk z tohoto podnikání nepřesáhne částku 64 812 korun ročně neboli 5400 korun měsíčně. Částka je každoročně upravována v závislosti na tzv. průměrné mzdě v ČR (hranice je 20 % z průměrné mzdy). Pod tímto limitem je podnikání obecně snazší. Podnikatel nemusí platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. A podle našeho návrhu by ani nemusel podléhat EET, uvedl Jaroslav Klaška, 1. místopředseda poslaneckého klubu KDU – ČSL.

Kvůli tlaku ze strany koaličního partnera a také ze strany podnikatelů rozhodně není vyloučeno, že by Andrej Babiš na podobnou úpravu přistoupil. Nebude se ani čemu divit, kdyby v příštích měsících návrh na vyloučení mikropodnikatelů z EET podpořili (nebo přišli s vlastní modifikací) i sociální demokraté. Otázkou zůstává stanovení hranice zisku nebo tržeb a podmínek (zda se bude týkat jen vedlejší činnosti apod.). Že by mohli být drobní podnikatelé vyjmuti z EET, nahrává i fakt, že se v říjnu konají krajské volby. A že v nich hrají roli celostátní témata, není nic výjimečného, a koaliční strany určitě využijí příležitosti “podpořit malé podnikatele”.

Tip serveru Podnikatel.cz – nejmenší podnikatelé budou z EET vyňati

Výjimky dle segmentů

Ve hře se také objevily návrhy na výjimku z EET pro některé typy podnikatelů. Asociace farmářských tržišť přesvědčila ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL), aby připravil novelu, která by z EET vyloučila farmářské trhy. Podle asociace totiž elektronická evidence tržeb omezí nabídku tradičních českých potravin na farmářských trzích a náklady na pořízení technologie k EET jsou prý pro řadu farmářů vyšší než samotný zisk.

Čtěte více: 4 velké změny, které se týkají elektronické evidence tržeb (#EET)

Původně se EET neměla týkat ani řemeslníků, kteří se však nakonec v zákoně rovněž objevili. Karel Havlíček z AMSP ovšem stále věří, že by se řemeslníci mohli EET vyhnout. Uvidíme, jak se rozjede EET v segmentu restaurací a obchodu, a pak se bude diskutovat, jak dále. Chápu, že zákon je napsán, ale vždy bude prostor pro jeho případnou revizi. To není ani výhrůžka, ani slib, pouze věcně tvrdím, že je předčasné diskutovat o tom, co bude za dva roky, komentoval Havlíček.

Vyškrtnutí řemeslníků a dalších podnikatelů v segmentech, kde se udělá jedna či dvě transakce za den, dává smysl. I s EET by totiž vše mohlo fungovat jako doposud. Otázku, zda dráže s papírem nebo levněji bez papíru, totiž EET nezruší. V případě práce bez papíru prostě řemeslník nezadá tržbu do systému. Efektivita zavedení EET je pro tyto segmenty podnikání velice nízká.

Přestože by vyloučení některých segmentů z EET mohlo dávat smysl, v případě, že projde vynětí nejmenších podnikatelů, šance na něj rapidně klesají. Vláda a Andrej Babiš spíše upřednostní výjimku pro mikropodnikatele, protože tím pokryjí širší část volebního spektra. Marketingově se navíc lépe prodá výjimka pro přivydělávající si maminku s dětmi a důchodce než pro řemeslníky.

Tip serveru Podnikatel.cz – farmářské trhy a řemeslníci budou muset vést EET

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).