Hlavní navigace

Jako OSVČ přiznání podávat nemusíte? Přehledy však ano, máte nejvyšší čas

28. 3. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Podat přehledy pro pojišťovnu a ČSSZ musí i ty OSVČ, které nepodávají daňové přiznání. Pozor, pojišťovna musí mít přehled už na začátku dubna.

Ti, kteří vykonávají samostatně výdělečnou činnost, ale nepodávají daňové přiznání, mají povinnost podávat přehledy o příjmech a výdajích. A to jak pro zdravotní pojišťovnu, tak i pro Českou správu sociálního zabezpečení. 

Zatímco většiny OSVČ, které nevyužívají služeb daňového poradce, se týká termín podání přehledů 2. května, pro OSVČ nepodávající přiznání k dani jsou termíny odlišné. Na přehled pro ČSSZ je stále spousta času, termín pro podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu se ale blíží. 

Přehledy pro zdravotní pojišťovnu

Právě přehledy pro pojišťovnu by měly OSVČ nepodávající daňové přiznání začít  řešit a udělat si tak v nejbližší době cestu na pobočku. Osoby samostatně výdělečně činné, které nemají povinnost podávat daňové přiznání, musí podle zákona podat své zdravotní pojišťovně přehled OSVČ do pondělí 8. dubna.

Content 23 EARLY

Přehledy o příjmech a výdajích všech zdravotních pojišťoven

Přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení

U přehledů pro Českou správu sociálního zabezpečení se termín liší. Na tuto povinnost mají OSVČ nepodávající přiznání k dani ještě stále dostatek času. Nejzazší termín je úterý 31. července.

V případě zpoždění není třeba se hned obávat sankcí

ČSSZ i zdravotní pojišťovny podnikatele nejprve upozorní, že přehled nepodali. Pokud by ale podnikatel výzvy ignoroval a přehled nepodal, může dostat pokutu až v řádu desetitisíců korun. Zdravotní pojišťovna může udělit pokutu až do výše 50 000 korun a ČSSZ až 20 000 korun (při opětovném nesplnění povinnosti až 100 000 korun).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).