Hlavní navigace

Jaký důchod byste si představovali? Výzkumy tvrdí, že vlastně velmi skromný

27. 11. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Většina Čechů neočekává, že na stáří si konečně vyrazí z kopýtka. Výzkumy zjistily, jak vysoký důchod si představujeme.

Češi státu nevěří a předpokládají, že v důchodu od něj neuvidí více než 10 tisíc korun, nebo vlastně vůbec žádný. Zároveň se domnívají, že výše státních důchodů bude i nadále klesat, jak reálně tak i nominálně. Při současných cenách by si Češi představovali důchod nižší než 20 tisíc korun, což jsou ve srovnání se západními zeměmi velmi skromná očekávání. 

Čtěte také: Jak ovlivní předdůchod čerpání řádného důchodu

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Češi počítají s tím, že v důchodu se bez vlastních úspor neobejdou.

Jen nepatrně vyšší důchod očekávají lidé žijící ve velkoměstech nebo vysokoškoláci. Očekávání se týkají pomalu 92 % populace. Necelá polovina respondentů očekává příspěvek na důchod, který dostane od státu, ve výši od sedmi do deseti tisíc korun. 

To je méně než aktuální výše důchodů, ta v loňském roce dosáhla průměrné hodnoty 10 778 Kč, upozorňuje Tomáš Rampula, hlavní analytik Swiss Life Select. Podle něj tak většina občanů už dnes předpokládá, že se bez vlastních úspor neobejde. Nicméně jejich očekávání relativně nízké potřeby 12 –20 tisíc měsíčně naznačuje, že zatím nemají ambice prožívat důchod aktivně a dostatečně finančně zabezpečeni, doplňuje Rampula.

Čtěte také: 5 možností, jak spořit na důchod jinak než v druhém pilíři

Průměrná valorizace důchodů v posledních 15 letech dosáhla hodnoty 5,08 %, průměrná inflace za stejné období byla ve výši 3,16 %. Kupní síla českých důchodců tak v tomto období pozvolna rostla. Výplaty důchodů ale budou pro stát stále větším břemenem. Ročně jde na jejich výplatu kolem 385 miliard korun, což je pomalu třetina státního rozpočtu.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti SWISS LIFE SELECT, které zpracovala agentura STEM/MARK na vzorku 531 respondentů z celé České republiky, využity byly také údaje Českého statistického úřadu a vlastní analýzy.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).