Hlavní navigace

Trápí vás jarní únava? Nic takového možná vůbec neexistuje

25. 3. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Existuje jarní únava nebo jde jen o nafouknutou bublinu? Názory odborníků se různí. Na jednom se ale shodnou: klíčem k tomu, aby se člověk i na jaře cítil dobře, jsou zdravá vyvážená strava, pohyb a dostatek spánku a odpočinku.

Jarní únava je v tomto ročním období podobně vděčným a univerzálním konverzačním tématem jako diskuze o počasí. Jarní únava určitě není lékařskou diagnózou, ale subjektivním pocitem, který někteří po zimě zažívají. Příčiny takového pocitu nejsou nijak komplikované a relativně jednoduché proto také je s jarní únavou (či domnělou jarní únavou) bojovat.

Vyvážená strava, slunce a pohyb jako lék

Pro milovníky zázraků je tu jedna špatná zpráva: zdravá a vyvážená strava a pohyb jsou klíčem také k jarní únavě. Pocit nedostatečné výkonnosti po zimě může vyplývat ze špatné stravy, přecpávání se, nedostatku ovoce a zeleniny, nadměrné konzumace těžkých jídel, časté konzumace masa a plácání různých druhů jídel do sebe. Lidé také mají málo pohybu, měli by aktivně sportovat. Nemyslím tím vyvenčit psa nebo jít na krátkou procházku, ale opravdu si zvyšovat výkonnost faktickým cvičením, řekla pro server Vitalia.cz praktická lékařka Martina Doubravová. Čtěte více na serveru Vitalia.cz: Jarní únava a jak na ni

Existují dvě hlavní zásady, které by měl člověk dodržovat, chce-li jíst zdravě:

  • jíst často a pravidelně
  • jíst pestrou a plnohodnotnou stravu, aby mělo tělo dostatek vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších nezbytných látek

Čtěte více v tutoriálu na serveru Podnikatel.cz: Jak na zdravou výživu 

Nedostatek minerálů a vitamínů v organismu způsobený dlouhou zimou a hromadění toxinů v organismu, které se začnou efektivně vylučovat až na jaře, patří podle výživové poradkyně Moniky Divišové k hlavním příčinám jarní únavy. Vliv má také dlouhodobý nedostatek hormonu melatoninu, který se v zimě díky malému množství slunečního záření v organismu tvoří jen omezeně, uvádí pro business server Podnikatel.cz Monika Divišová, výživová poradkyně a ředitelka Centra péče Wellnessia. Jednoduchým řešením tedy je pohyb, pobyt na sluníčku a také dostatečná péče věnovaná stravě.

Banner - Jak na daně

Monika Divišová proto radí do svého jídelníčku zařadit čerstvě naklíčená semínka a zrna, stejně jako dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Zelenina by měla patřit ke každému jídlu. Užitečné jsou také čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, například na svačinku – pomáhají pročistit trávicí trakt a také přinášejí tělu živiny, dodává. Alespoň na jaře (když už ne po celý rok) se vyplatí omezit respektive vysadit sladkosti, smažená jídla, alkohol a uzeniny, ale také pekárenské výrobky. Důležitá je také pravidelnost ve stravě – snídaně ještě doma, dvě menší svačinky, kompletní oběd a lehká večeře, upozorňuje Divišová, která připomíná, že něco do sebe má i jarní půst. Jarní půst není žádnou moderní novinkou, v době předvelikonoční měl odedávna své pevné místo. O dostatku pohybu, který by měl být samozřejmostí po celý rok, nejen na jaře, ani nemluvě.

MM červen tip 1

Jarní únava neexistuje!

Jarní únava není tématem, u kterého by se odborníci jednoznačně shodli. Podle Pavlíny Zdeňkové Kroužkové z Dietologického centra je jarní únava uměle vytvořeným problémem. Pokud se člověk zdravě stravuje, pravidelně cvičí a pozitivně přemýšlí, nemůže trpět žádnou jarní únavou. Ovšem pokud si ráno vyslechne z rádia o jarní únavě, cestou do práce přečte článek o jarní únavě…, zřejmě podlehne tomu, že by měl jarní únavou trpět také a začne se cítit rovněž unaven, uvádí pro server Podnikatel.cz Pavlína Zdeňková Kroužková.

Obecně lze říci, že k tomu, aby byl člověk fit, přispívá kombinace několika faktorů, které lze shrnout pod zdravý životní styl. Patří sem:

  • přiměřená pravidelná strava, pitný režim
  • dostatek spánku
  • pravidelný odpočinek a relaxace zmírňující následky stresu
  • cvičení

Do zdravého životního stylu nezapadá nadměrná konzumace alkoholu ani kouření. Čtěte více: Jak být fit

Přetrvávající únava může být signálem onemocnění

Na druhou stranu není na místě trvající únavu podceňovat. Pokud má člověk vyvážený jídelníček, pravidelně se hýbe, dostatečně spí a odpočívá a přesto ho trápí únava, nevysvětlitelné přibírání nebo hubnutí, měl by se podle Moniky Divišové poradit s lékařem. Únava a psychické vyčerpání může být spojeno i s vysokou mírou stresu a pracovního vytížení, kterou si často neuvědomujeme a vypneme až v momentě, kdy onemocníme, uzavírá Divišová. Čtěte více: Jak se nestát workoholikem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).