Hlavní navigace

Je Česká pošta pro podnikatele stále ta nejlepší? Hledali jsme i alternativy

25. 2. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
V Česku působí hned několik větších doručovacích společností. U dopisů jsou možnosti limitované, jaké jsou ale alternativy u zbývajících zásilek a kolik to stojí?

Dávno již není pravidlem, že podnikatelé musí pro poštovní služby použít výlučně servis České pošty. Nicméně stále zůstává v platnosti, že je pro svou hustě rozvinutou síť provozoven tím nejrozšířenějším doručovatelem na našem území. Jeho výsadní postavení je také zakotveno v zákoně o poštovních službách č. 29/2000 Sb., který svým ustanovením zaručuje České poště právě pro její dostupnost monopol pro zásilky obsahující písemnosti, které splňují tři podmínky zároveň, a to:

  • jsou posílány v rámci území České republiky
  • jejich cena nepřesáhne 18 Kč
  • jejich hmotnost nepřesáhne 50 gramů
Čtěte také: Monopol na poštovní zásilky do 50 gramů prodloužen

Tato poštovní výhrada není specifikem pouze pro Českou poštu, v obdobných zněních je platná i v drtivé většině zemí Evropy. Doručované zásilky, které splňují výše uvedené podmínky, nemohou být tedy doručovány nikým jiným než prostřednictvím České pošty. Od roku 2011 se ovšem ruší poměrně velké množství provozoven. Dojde tak k velkému množství změn.

Nové pobočky a dražší služby

Měly by vzniknout nové typy poboček. Vedle klasické kamenné pobočky budou v provozu i nová výdejní místa Pošta Partner. Pod tímto názvem je pak myšlen smluvní partner pošty, který bude poskytovat poštovní služby za úplatu a bude tak plně nahrazovat kamennou pobočku. Česká pošta si od toho slibuje zachování služeb i v méně dostupných místech, kde jsou její vlastní pobočky ztrátové. Pošta partnerské „pobočky“ sama vytipuje, nejčastěji budou písemnosti a jiné zásilky s největší pravděpodobností předávat úředníci na obecním zastupitelstvu.

Aby nebylo změn málo, od ledna 2011 navíc došlo i ke zvýšení cen některých poskytovaných služeb. Klienti si připlatili za podání obyčejných i doporučených psaní nestandardních rozměrů, pronájem poštovních přihrádek, cenné balíky či služby SIPO.

Jaké jsou alternativy pro ostatní poštovní služby, které nespadají výlučně do kompetence České pošty?

Server Podnikatel.cz oslovil i další poskytovatele zásilkových služeb, aby zjistil, zda má Česká pošta skutečně bezkonkurenční služby i ceny. Ceníky České pošty jsme porovnali se společnostmi:

  • PPL
  • Toptrans
  • General Parcel Čechy
Přehled zásilkových služeb
Klient posílá balík: Česká pošta Toptrans PPL General Parcel Čechy
o váze do 1 kg 112 Kč 190 Kč 111 Kč 100 Kč
o váze do 5 kg 143 Kč 190 Kč 132 Kč 129 Kč
o váze do 50 kg pouze do 30 kg 573 Kč 506 Kč 463 Kč
Doručení do 24 hod. do 24 hod. do 24 hod. do 24 hod.

Uvedené ceny jsou bez DPH.

Česká pošta

České pošty se, i nad rámec zcela výlučného postavení v doručování dopisů a menších písemností, velmi složitě dohledává soupeř. Jinak je tomu ovšem z hlediska rychlosti a např. pružnosti přístupu ke klientovi, kde některé ostatní společnosti, které se specializují přímo na expresní dodání, dosahují podobných výsledků za srovnatelné ceny. Pošta pak dále nabízí svým zákazníkům různé druhy slev, například při použití výplatního stroje nebo množstevní slevy. Dalším tipem je služba EMS. Express mail service představuje rychlou přepravu dokumentů a zboží do hmotnosti 20 kg po celém území České republiky. Garantuje dodání následující den po dni podání, v pracovní den a v sobotu, na některých vybraných místech i v neděli a státem uznaný svátek. Cena této služby nepřekročí 120 Kč, pokud se zásilka vejde do hmotnosti 1 kg. Je ovšem nutné brát na zřetel, že tato služba je účinná nejvíce ve velkých městech.

PPL

Systém Professional Parcel Logistik – PPL byl založen z několika navzájem kooperujících nezávislých subjektů. Tyto společnosti se v roce 2004 sloučily a vznikla PPL CZ s.r.o. Našimi hlavními produkty jsou tzv. Normální balík a Balík na soukromou adresu a váhové kategorie začínají zásilkami do 1 kg zdůraznil priority společnosti PPL, pan Ivo Smoleňák. Rozdíl mezi těmito dvěma službami je zejména ve způsobu doručení. Při doručování balíku na soukromou adresu je příjemce ze strany PPL řidiče kontaktován tak, aby došlo k souladu potřeb obou subjektů. Podnikatel může objednat vyzvednutí zásilky přímo ve svém sídle firmy, nebo pro urychlení jejího dodání zavézt tuto zásilku do jednoho z dep společnosti PPL, odkud už se druhý den v ranních hodinách distribuuje na příslušnou adresu. V současné době PPL provozuje 13 regionálních dep a jedno centrální překladiště v Praze.

skoleni_29_11

Toptrans

Expresní systém Toptrans hlásá přepravu kusových zásilek a balíků z domu do domu, s místem doručení po České republice do 24 hodin. Tyto zásilky se pohybují ve váhovém rozpětí 0,5 až 3,5 kg a v ceně přepravného je pojištění zásilky v hodnotě do 1 milionu korun. Toptrans provozuje na našem území celkem 25 pracovišť a cena zásilky se pohybuje od 63 Kč za půlkilový balík při dodání do 100 km.

General Parcel Čechy

Další možnou variantou k výše uvedeným společnostem je pak dopravce General Parcel Čechy, který na českém trhu působí od roku 1994. Kromě dopravy v rámci našeho území nabízí i mezinárodní působnost. Svá depa má ve dvanácti velkých městech a garantuje podobné podmínky, jako výše uvedené společnosti. Přidanou hodnotou nabízených služeb je, že si klient může sám navolit doplňkové služby (telefonické avizo, doklad o doručení, avizo o doručené zásilce,..), a uzpůsobit si tak výslednou cenu zásilky – pokud nebude zvolena žádná, vychází tak v porovnání s ostatními společnostmi nejlevněji.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).