Hlavní navigace

Tisk: Je plná garance vkladů řešením pro nejistou veřejnost?

7. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Některé země začínají zvyšovat bankovní záruky. Včera, na setkání evropských státníků, šest zemí navrhlo plně se zaručit svým občanům za veškeré vklady. Česko zatím tak razantní kroky v plánu nemá.

První přistoupilo ke zvýšení záruk Irsko. To oznámilo svůj plán garantovat veškeré vklady už na konci září. Nyní se k němu přidalo Německo a stejný krok se chystá udělat i Rakousko. Takto nastavené garance by mohly představovat nebezpečí v odlivu kapitálu do bank sousedních zemí. Tuto připomínku už vyslovila i Evropská komise, která označila zvyšování státních záruk za diskriminační.

Česko se zatím k plným garancím vkladů státem nechystá. O zvýšení státní záruky neuvažujeme, není k tomu totiž žádný důvod, uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Evropská unie určuje minimální hranici garance na 20 tisíc eur. Česká republika zaručuje devadesát procent vkladů do výše 25 tisíc eur. Záruka je úmyslně nastavena v eurech, což brání kurzovým výkyvům. Posilující koruna však tento minimální limit garance v přepočtu na domácí měnu stále snižuje.

HN: Plánujete nákup vozu? Teď je nejlepší příležitost

Konkurence na trhu s automobily se zvyšuje a tlačí ceny dolů. Slevy vozů vyhlásily všechny značky, u některých dosahují až jedné třetiny z původní ceny. Největší snížení cen provedla automobilka Citroen, Ford, Jaguar, Peugeot, Mazda a Opel. Ty poskytují slevu vyšší než 20 %. Je pravděpodobné, že zpomalení ekonomiky, jež přinese pokles poptávky o automobily, může znamenat ještě další zlevnění. Prodejci se také snaží vylepšovat výbavu a nabízet víc než konkurence. Můžete tak narazit na nabídku čtyř zimních pneumatik za cenu tří nebo dostat audiosoustavu zdarma. Čtěte více: První dopady finanční krize zaznamenalo i Česko

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).