Hlavní navigace

Je jí 20 let, pracuje, studuje, zároveň žije s rodiči. Jaké slevy lze uplatnit?

Jana Knížková

Může dvacetiletá studenta, která pracuje, uplatňovat slevu na dani na studenta a může rodič uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě?

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finanční správa na svém webu v rámci životních situací popisuje případ pracující studentky žijící s rodiči. Má nárok na slevu na dani a jeden z rodičů pak na daňové zvýhodnění? 

Zaměstnankyně předložila při nástupu do zaměstnání potvrzení o denním studiu na vyšší odborné škole a zároveň předložila rozhodnutí ředitele školy o povolení individuálního vzdělávacího plánu. Zaměstnankyni není ještě 26 let a žije ve společně hospodařící domácnosti s rodiči. 

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. f) zákona o daních z příjmů může uplatnit poplatník po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do dovršení věku 26 let. Dobou soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se rozumí doba uvedená v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů.

Za soustavnou přípravu na budoucí povolání nelze považovat dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na středních školách a vyšších odborných školách, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

Pokud tato zaměstnankyně skutečně studuje vyšší odbornou školu formou denního studia, jak se uvádí v potvrzení, potom je toto studium považováno za soustavnou přípravu na budoucí povolání, i když má rozhodnutím ředitele školy povolen individuální vzdělávací plán, uvádí finanční správa ve vyjádření k situaci. 

daně_I.fáze

Čtěte více: Daňové zvýhodnění na dítě v roce 2019 a 2020

Zaměstnankyně si může uplatnit slevu na dani na studenta a zároveň může rodič uplatňovat daňové zvýhodnění, pokud jsou splněny podmínky § 35c odst. 6 písm. b) bod 1. zákona o daních z příjmů a za předpokladu, že tento nárok prokáže v souladu s § 38l odst. 3 téhož zákona.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).