Hlavní navigace

Je nová prognóza populačního vývoje mýtus?

29. 3. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda aktuálně komentovala informace o údajné „nové“ prognóze, podle které nebudou příspěvky na důchody klesat tak dramaticky. Tu označila za mýtus. Bývalý expert VV pro důchodovou reformu Pavel Rusý totiž zpochybnil bezodkladnou potřebu důchodové reformy na základě revize prognózy populačního vývoje ČR z dílny Přírodovědecké fakulty UK. Podle Rusého existuje aktualizovaná prognóza populačního vývoje, podle které podíl lidí v produktivním věku, kteří svými výdělky přispívají do penzijních systémů, z nichž se vyplácejí důchody, nebude v ČR v příštích desetiletích klesat tak dramaticky, jak dosud tvrdili někteří vládní politici a ekonomové. Podle vlády však žádná prognóza neexistuje. Nejaktuálnější je „Prognóza populačního vývoje České republiky na období 2008 – 2070“ zveřejněná v první polovině roku 2010, kterou pro své návrhy využila druhá Bezděkova komise.

Fakt, že opozice používá ke kritice důchodové reformy neexistující „revidované“ prognózy, bohužel k seriózní diskusi příliš nepřispívá. Měli bychom se reformami vážně a seriózně zabývat a přestat hledat mnohdy zástupné důvody, proč je nedělat. Hazardujeme tak s kvalitou života především budoucích generací. Buďme si toho vědomi, varuje předseda vlády Petr Nečas.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).