Hlavní navigace

Je poker jen o náhodě nebo jde o dovednosti? Rozhodne o tom soud

29. 8. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Ministerstvo financí, které připravilo nový loterní zákon, je přesvědčeno, že pod něj spadá i poker. Lidé z pokerové branže ale tvrdí opak. Rozhodne tak soud.

Nový loterní zákon, který schválila vláda, má ambice regulovat i poker. Podle ministerstva jde totiž o hru, kde v převážné míře rozhoduje náhoda. Lidé z pokerové branže však s touto interpretací jednoznačně nesouhlasí a tvrdí, že poker je především dovednostní hra. Zákon podle nich navíc odporuje primárnímu právu EU. Zda poker pod loterní zákon spadá, by ale už brzy měl rozhodnout soud.

Poker má regulovat loterní zákon

Vláda schválila před dvěma týdny nový loterní zákon, který má zcela nahradit stávající předpisy v oblasti sázkových her a loterií. Sázkové hry nově zákon rozděluje do dvou skupin, na povolované a ohlašované. Do ohlašovaných se řadí například různé tomboly, soutěž a ankety. Nový loterní zákon se zaměřuje také na karetní hry. Pod zákon mají spadat karetní hry, kde o výhře nebo prohře rozhoduje výlučně nebo v převážné míře náhoda. Tyto hry by se nově měly hrát pouze v licencovaných kasinech. 

Jak upřesnilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo financí, považuje se za tento typ karetní hry i poker. Zákon však stanovuje výjimku pro tzv. turnaje malého rozsahu, které může provozovat občanské sdružení k tomu účelu založené. Toto opatření má umožnit činnost pokerových klubů. Hranice pro turnaj malého rozsahu činí vklad 1000 korun na jednoho účastníka v jednom herním prostoru za období 24 hodin. Turnaje malého rozsahu se musí účastnit nejméně 3 účastníci sázkové hry a nejvýše se může účastnit 90 účastníků sázkové hry, upřesňuje zákon.

Pokerová veřejnost hájí poker jako dovednostní hru

Zástupci pokerové veřejnosti však nesouhlasí s interpretací, že by poker patří mezi karetní hry, které by měl regulovat loterní zákon. Podle Asociace českého pokeru (AČP) poker a turnaje v této hře nesplňují zákonnou definici loterie či podobné sázkové hry a loterní zákon se na něj nevztahuje. O výsledku hry totiž v pokeru nerozhoduje pouze náhoda, což je nezbytné k tomu, aby hra dle zákona mohla být označena za sázkovou či loterijní hru, ale v převážné míře dovednost, vědomosti a zkušenosti hráče, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Milan Sláma, předseda AČP.

Asociace má k dispozici výsledky studií, ve kterých byly statisticky rozebrány miliony her. Výsledky ukazují, že téměř 76 % her v pokeru končí vítězstvím některého z hráčů bez ukázání karet a posouzení výherní kombinace. V 76 % her tedy nevyhrává hráč, kterému byla náhodou rozdána vítězná kombinace, ale hráč, který hru lépe zahrál a vyhrál, byť by jeho kombinace ve více než polovině případů nevyhrála. Tato neoddiskutovatelná fakta jsou důvodem, proč nelze pokerové turnaje řadit mezi hazard regulovaný loterijním zákonem, domnívá se Sláma.

Přesto si ale Sláma uvědomuje, že snahou zákonodárců je poker pod loterní zákon dostat. V zákoně se totiž objevila pod formulací, že o výhře rozhoduje v převážné míře náhoda, věta, že na výsledku hry se vedle náhody mohou podílet také dovednost či znalost účastníka. Tvůrci nové právní normy se tak podle Slámy snaží velmi kostrbatě upravit definici sázkové hry tak, aby se do ní poker a pokerové turnaje vešly. Doufám jen, že někoho v rámci legislativního procesu nenapadne v zákonné definici zaměnit formulaci „v převážné míře náhoda“ za „v určité míře náhoda“, protože potom by se loterijním zákonem regulovaly i všechny sportovní turnaje a soutěže, doplnil Sláma.

Že poker nespadá pod nový loterní zákon, tvrdí také Pavel Stehno, manažer online pokerové školy PokerStrategy.com. Jak serveru Podnikatel.cz dodal Stehno, že je poker dovednostní, už rozhodly soudy ve Francii, Švédsku, a dokonce i v USA. Poker nenaplňuje žádnou z definic sázkové hry podle nového loterijního zákona. Snaha zakazovat hraní živého pokeru je tedy protizákonná. V morální rovině jde také o omezování svobody občanů, domnívá se Stehno.

Čtěte více: Pavel Stehno: Pokerem si může přivydělávat v podstatě každý

Zda je poker loterie, rozhodne soud

Zda se dá poker považovat za dovednostní hru, už zřejmě brzy definitivně rozhodnou soudy. AČP totiž podává správní žalobu na finanční úřad v Olomouci, který udělil za pořádání pokerové turnaje v Přerově a Uničově pokutu 40 000 korun. Podle úřadu neměla asociace právo turnaj uspořádat, jelikož neměla potřebné povolení dle loterního zákona. Bude teď tedy na správním soudu, aby rozhodl, zda má poker atributy dovednostní nebo loterijní hry.

Co se týče definice turnajů malého rozsahu, považují ji lidé z pokerové branže za krajní kompromisní řešení situace, kdyby české soudy rozhodly, že poker spadá pod loterní zákon. Domníváme se ovšem, že správní soudy v České republice potvrdí pokeru v rámci probíhajícího správního řízení statut dovednostní hry a uvedená ustanovení pak budou v loterním zákoně nadbytečná, je přesvědčen Milan Sláma z AČP.

EU normu zamítne, tvrdí odborníci

Kategorii samu o sobě tvoří online poker, jehož problematiku ale ani nový loterní zákon neřeší. Zákon se zabývá pouze kurzovým sázením na internetu. V tomto ohledu navíc zřejmě odporuje primárnímu právu EU, a to díky přetrvávající podmínce sídla v České republice pro zahraniční firmy podnikající na základě licence některého ze členských států EU. Generální ředitelství pro vnitřní trh a služby Evropské komise už k zmíněné klauzuli vyjádřilo svůj postoj, ve kterém sdělilo, že požadavek sídla právnické osoby může znamenat překážku jednoho ze základních práv primárního práva EU, tj. svobodného poskytování služeb.

Čtěte také: Novela loterijního zákona je paskvil prolobbovaný českými sázkovými kancelářemi, tvrdí odborník

Nový loterní zákon, o kterém bude zanedlouho rozhodovat parlament, nyní tedy také zhodnotí Evropská komise v rámci notifikačního řízení. A u ní podle Pavla Stehna, manažera PokerStrategy.com, nemá šanci projít. Pravidelně konzultuji situaci i s právníky PokerStrategy.com, kteří se specializují na právo v herním průmyslu. Závěr je jednoznačný: Česká republika jde proti evropskému právu (volný pohyb služeb) a bude opětovně silně zkritizována Evropskou komisí. Zákon bude muset být znovu přepracován, uzavřel Stehno.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).