Hlavní navigace

Je smysluplné zavřít ve svátek? A pokud ano, pro koho?

18. 4. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Uzavření obchodů během svátků by stát prakticky vůbec nepocítil. Co ale lidé? V jiné situaci jsou zákazníci, v jiné zaměstnanci. Jste pro nebo proti?

Podle liturgického kalendáře je dnes Velký pátek. Tradiční křesťanský svátek je ve zhruba 40 zemích dnem pracovního klidu. Nepracují Němci, Rakušané, Kanaďané, Brazilci ani Australané. Od příštího roku se k tomuto výčtu velmi pravděpodobně připojí i Češi. O změně se hovoří už několik let a Senát je jí nakloněn. Nikdy se ale návrh nepodařilo dotáhnout do konce. Stejně jako plány na zavírání obchodů ve státem uznané svátky. Co bylo, to bylo. Současná vládní garnitura je dosud nerealizovaným plánům nakloněna.

Nejen den volna, ale i zavření obchodů má ve společnosti poměrně silnou podporu. Z nedávného průzkumu společnosti KPMG vyplynulo, že dvě třetiny Čechů s tím nemají vůbec žádný problém. Striktně proti je jen 13 % dotázaných. Zavřené obchody během svátků jsou pro lidi mnohem přijatelnější než v neděli. Se změnou by se snáz vyrovnávaly starší generace, pro které bylo za minulého režimu zcela běžné, že obchody měly o nedělích a ve svátky zavřeno. Problém by měla mladá generace. Mladá generace vyrostla v době obchodů otevřených každý den téměř nepřetržitě. Nákup ve velkých centrech mladí spojují s návštěvou kina či restaurace, proto si obtížněji opačnou situaci představí, zatímco starší generace si zavřené obchody dobře pamatuje, komentuje zjištění Karel Růžička ze společnosti KPMG.

Větší problém by měli také obyvatelé Prahy, kteří jsou zvyklí nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu a kterýkoli den v roce. V menších městech a na venkově, kde lidé na takové možnosti zvyklí nejsou, nezpůsobuje opětovně předložený návrh žádné větší emoce. Mezi odpůrci změny zaznívají názory, že obchodníci by zavřením šli proti své vlastní filozofii. Na svátky je potřeba nakoupit jídlo, většina lidí má volno, z čehož vyplývá větší zákaznický potenciál. A v neposlední řadě v Česku ještě nejsou taková odborářská omezení jako třeba v Německu nebo ve Francii.

Připomeňte si původní návrh zákona: Obchodníci budou muset mít o svátcích zavřeno, navrhuje Senát

Zákon už je znovu v Senátu

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

návrhem na omezení otevírací doby přišla před několika dny opět skupina senátorů v čele s Františkem Bublanem z ČSSD. Pokud se Senát za navrhovaný zákaz postaví, normu dostane k projednání vláda a Sněmovna. V ideálním případě by mohl začít platit od příštího roku. Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené o sedmi státních svátcích, o Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze do 12:00. Omezení by se vztahovalo pouze na velké supermarkety, obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních. Čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, vlakových a autobusových nádraží a prodejen ve zdravotnických zařízeních by se změna nedotkla. A tady už je velký rozpor, který by vedle ekonomů měli řešit také filosofové. Jsou snad prodavači z malých obchodů nebo obsluha čerpacích stanic lidé nižší kategorie, že by neměli mít stejný nárok?

Už před několika lety, když senátoři navrhovali zařadit Velký pátek mezi dny pracovního klidu, bylo jasně uvedeno, že dopad jednoho dne pracovního klidu na státní rozpočet je v podstatě neutrální. Deklarovalo to Ministerstvo financí. Například průmysl se sice zpomalí, ale na druhou stranu prospěje den volna některým službám, například restauratérům nebo podnikatelům v turismu. Tentokrát senátoři argumentují tím, že příjmy státního rozpočtu budou sníženy o zdanění zisků z tržeb z prodejů ve svátek, ovšem lze předpokládat, že se větší část tržeb přesune do menších prodejen a do standardní prodejní doby, a proto k výpadku zdanění nedojde. Existují dokonce státy, kde v případě, že svátek vychází na víkend, přesouvá se volný den na první následující pracovní den v týdnu.

Nic ale není jen bílé nebo černé. Na úpravu otevírací doby by podle velkoobchodní společnosti Makro Cash&Carry doplatil nezávislý maloobchod a gastronomie. Právě maloobchodníci s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních tvoří až třetinu zákazníků Makra. Další třetinu představují restaurace a gastro provozy, které čelí největšímu náporu zákazníků právě o víkendech a svátcích. Nová úprava by výrazně snížila jejich obslužnost s negativními ekonomickými dopady na tisíce drobných podnikatelů, jež tyto podniky provozují, konstatovala pro ČTK mluvčí Makra Romana Nýdrle. A nároky na státní rozpočet jsou předem neodhadnutelné.

Dopad na hospodářské subjekty, dotčené podnikatele, bude spočívat na jedné straně v omezení tržeb z prodejů ve svátek, na druhé straně v úspoře mzdových nákladů a části režijních nákladů. To se však týká jen velkých podnikatelů. Dopad na malé a střední podnikatele bude kladný, neboť zákon nepřímo omezí konkurenci od velkých podnikatelů, kontruje František Bublan a spol. Společně se zastánci lobbuje za omezení pracovní nebo prodejní doby ve svátky skrze příznivé sociální dopady. Lidé budou mít více volného času, aby se mohli věnovat své rodině a koníčkům, na což klade zvýšený důraz i Evropská unie. Pracovní život by neměl negativně zasahovat do rodinného a osobního života.

A co vy? Chce se vám pracovat i ve svátky? Využíváte volných chvil v neděli nebo během svátků k nákupu? Je zákaz prodeje o svátcích smysluplný?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).