Hlavní navigace

Je tu první virtuální operátor mířící na firmy. Trefil se do jejich požadavků?

22. 7. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Na firemní zákazníky se zaměřuje jen jeden virtuální operátor. Sází na to, že třetina firem chce využívat všechny telekomunikační služby od jediného operátora.

Už bezmála 9 měsíců Čechy provází nový výraz virtuální mobilní operátor. Jako první s touto službou přišel v listopadu loňského roku Blesk Mobil a stal se díky tomu nejúspěšnějším virtuálem na trhu. Jeho služby si pořídilo více než 200 000 zákazníků. Jinak se ale lidé k virtuálním operátorům příliš nehrnou. Jejich zákazníci se zatím počítají v tisícovkách. Drtivá většina klientů zůstala věrná svým klasickým mobilním operátorům, kteří na jaře přišly s neomezenými tarify. Přešlo na ně zhruba půl milionu zákazníků. 

Přesto by se měl podíl, který pro sebe uzmou právě virtuální operátoři, pomalu zvyšovat. Naznačují to evropské trendy, podle kterých patří virtuálním operátorům například ve Francii nebo v Nizozemsku skoro pětina trhu. V dalších státech mají virtuální operátoři ale jen několik procent zákazníků. Že to ale bude běh na dlouhou trať, to potvrdil i průzkum, který mezi svými čtenáři provedl server Podnikatel.cz. Na otázku, zda lidé využili nedávné změny na trhu a změnili si tarif nebo rovnou přešli k jinému operátorovi, odpovědělo kladně jen 37 % respondentů. Dalších 63 % je buď spokojeno se stávajícím balíčkem služeb, přejít nemůže kvůli smluvním závazkům nebo má k setrvání u současného poskytovatele mobilních služeb jiné důvody.

Zatímco běžní telefonní operátoři nabízí firemním zákazníkům výhody a postupují u každého klienta individuálně, virtuální poskytovatelé služeb se na podnikatele a firemní klientelu doposud vůbec nespecializovali. Jedinou výjimkou je operátor GTS. Co může firemním zákazníkům nabídnout a je pro ně lákavý?

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Komplexní portfolio telekomunikačních služeb pro firemní zákazníky a instituce zahrnuje neomezené mobilní a hlasové služby, navíc s nadstandardním balíčkem užitečných IT služeb zdarma. Vycházíme z toho, že plná třetina firem chce využívat všechny telekomunikační služby od jediného operátora a GTS jim tuto možnost nabídne, vysvětluje šéf marketingu GTS Pavel Brabenec. U hlasových služeb považuje třetina firemních zákazníků za nejdůležitější také jednoduchou strukturu tarifů. A to GTS ve svém jediném tarifu nabízí.

Ten obsahuje neomezené volání z mobilu i pevné linky do všech sítí v České republice a na pevné linky v sousedních státech, SMS zdarma a balíček mobilních dat pro synchronizaci aplikací. Základní limit FUP je 1 MB dat denně, následně je připojení omezeno na rychlost 64 kbps, která ale většinou postačí pro základní synchronizaci aplikací. K tarifu je možné objednat si další doplňkové služby, například navýšení limitu FUP na 200 MB za 125 korun či 1 GB za 225 korun.

Výsledky průzkumu mezi čtenáři serveru Podnikatel.cz.
Autor: Podnikatel.cz

Výsledky průzkumu mezi čtenáři serveru Podnikatel.cz.

V tomto ohledu je GTS pro firemní klientelu lákavý. Pro většinu firemních zákazníků jsou totiž datové služby v době chytrých mobilních telefonů a zajímavých aplikací, které usnadňují podnikání, podstatné. Využívá je 73,5 % podnikatelů, kteří odpověděli v anketě serveru Podnikatel.cz. 62 % z nich si pak vystačí s objemem dat do 1,5 GB. Neomezený datový tarif používá pouze 5 % firemních zákazníků.

V rámci balíčku dostane uživatel zdarma tyto služby: 

  • WiFi offload, rychlá neomezená data v mobilu díky wifi routeru se dvěma SSID, který je v ceně balíčku. Toto řešení šetří FUP limit mobilních dat.
  • Zabezpečení internetu pomocí centrálního bezpečnostního prvku na úrovni páteřní sítě s funkcemi firewall, filtrování webových stránek či kontrolou aplikací. Uživatel si pomocí webového uživatelského rozhraní volí ze třech profilů dle svých potřeb, případně může být služba deaktivována.
  • Fixně-mobilní VPN umožňující volání zdarma v rámci firmy mezi všemi telefony, jak pevnými, tak mobilními. 
  • Službu fax do e-mailu a opačně, která umožňuje obousměrné využívání faxových služeb za pomoci emailového klienta. Významně šetří náklady na provoz a údržbu klasického faxového přístroje.
  • Moderní IP telefon ke všem pevným linkám a funkce pobočkové ústředny.

Na speciální nabídku telekomunikačních služeb pro firemní zákazníky jsme se důkladně připravovali a naším cílem bylo zahrnout do ní vše, co opravdu potřebují. Proto nyní jako první telekomunikační operátor můžeme nabídnout konvergentní portfolio hlasových, datových a internetových služeb, společně s exkluzivní nabídkou IT služeb pro firemní zákazníky, říká David Šita, generální ředitel GTS Czech.

A to nejdůležitější nakonec. Tento nabízený balíček služeb přijde na 650 korun bez DPH. Zákazník se ale musí zavázat na dva roky.

Chcete mít vlastní virtuální síť? Není problém

GTS využívá mobilní síť operátora T-Mobile. Od toho ale nekupuje hotové služby jako například Blesk mobil nebo Mobil.cz, ale jen kapacitu sítě v podobě provolaných minut a objemu dat. Proto platformu virtuálního mobilního operátora poskytuje i dalším operátorům a poskytovatelům telekomunikačních služeb. Zájemci o provozování takové služby už nemusí jednat o pronájmu kapacity a přístupu do sítě s provozovateli mobilních sítí ani budovat vlastní provozní systémy. Je možné si od GTS koupit jen SIM karty. Ty pak mohou mít vlastní grafické zpracování a logo nového poskytovatele pak bude pochopitelně zobrazováno i na displeji telefonu. Podmínkou je, aby bylo odebráno alespoň 1000 SIM karet a zájemce také musí mít registraci virtuálního operátora u Českého telekomunikačního úřadu. Tato nabídka není učena pro takzvané šedé operátory bez vlastní zákaznické péče nebo další přidané hodnoty.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).