Hlavní navigace

Je úhrada povinného testu na koronavirus daňově uznatelným nákladem?

15. 5. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Někteří lidé musí kvůli své profesi či místu výkonu práce podstupovat testy na koronavirus. Jsou testy daňově uznatelným nákladem?

Na otázku odpovídá na svém webu finanční správa.

U plátce daně (zaměstnavatele)

Náklady na povinný test na COVID-19 zaměstnanců jsou povinným výdajem zaměstnavatele podle § 102 zákoníku práce. Jedná se tedy o daňový výdaj podle § 24 odst. 2 písm. p) zákona o daních z příjmů.

Na straně zaměstnanců jde o příjem ve formě povinného plnění zaměstnavatele na vytváření a dodržování pracovních podmínek pro výkon práce stanovených právním předpisem, který podle § 6 odst. 7 písm. e) zákona o daních z příjmů není předmětem daně.

U podnikatele

Souvisí-li povinný test COVID-19 s výkonem podnikatelské činnosti, jedná se o daňově účinný výdaj dle § 24 zákona o daních z příjmů.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).