Hlavní navigace

Je v tom chaos, slučte kompenzační programy do jedné podpory, chtějí podnikatelé

18. 12. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Podnikatelské asociace a organizace vyzvaly vládu, aby zavedla jednu administrativně jednoduchou kompenzaci pro podnikatele.

Hospodářskou komorou CR zastřešených 127 oborových podnikatelských svazů, unií, asociací, klastrů a řemeslných cechů se obrátily na vládu, aby s Hospodářskou komorou ČR otevřela diskusi o úpravě parametrů a sloučení kompenzačních programů do jediné podpory. Měla by být administrativně jednoduchá na straně podnikatelů i státní správy. 

Řada podnikatelů dosud nemá nárok na žádnou kompenzaci, i přestože mají až 90% propad tržeb. A rozdíly ve způsobu podpory podnikatelů jsou pravděpodobně jedním z důvodů, proč růst české ekonomiky výrazně zaostává za ostatními zeměmi. Nárok na kompenzaci by měli podnikatelé po odečtení jakékoli poskytnuté kompenzace, jako je třeba Antivirus, kompenzační bonus nebo nejrůznější dotační programy Covid, nastínil možnou variantu Vladimír Dlouhý s tím, že zprocesování žádosti o kompenzaci by měla být i administrativně jednoduchá na straně podnikatele i úředníka.

Mýty, které situaci zhoršují

Cílem je také udělat jasno v tom, kdy stát kompenzuje jen část nákladů uzavřeným provozovnám, ale neřeší přežití podnikatelů. Situaci podle firem zhoršují celospolečenské mýty, kdy například stát z avizované částky 1,2 bilionu korun podstatnou část vyplatil podnikatelům a plánovaný schodek státního rozpočtu je způsoben právě podporami pro podnikatele.

Hospodářská komora vypracovala analýzu vládní podpory podnikatelům za rok 2020. Z ní vyplývá, že z plánovaného celoročního schodku státního rozpočtu v částce 500 mld. korun tvořily ke konci listopadu kompenzace podnikatelům v ČR v souvislosti s koronavirem pětinu. Z toho ale podpora fakticky adresovaná firmám prostřednictvím výdajů veřejných rozpočtů činila pouhých 14,7 mld. Kč. Cestou daňových a pojistných úlev ušetřili podnikatelé 84,2 mld. Kč. Část těchto úspor je ale jen pouhým odkladem plateb, které podnikatelé budou muset stejně uhradit.

Jak uvádí Hospodářská komora ČR, podle druhého mýtu podnikatelé dostávají za uzavřené provozovny od státu peníze, které nahrazují příjem, kdyby neměli uzavřené provozovny. Podnikatelské organizace připomněly, že stát podnikatelům vyplácí jen část nákladů za uzavřené provozovny, jako je např. program Covid-Nájemné z 50 %. A na zbylé náklady na nájem, splátky úvěrů, leasing na stroje, pojištění, energie a další výlohy si musí vydělat nebo mít dostatečné finanční rezervy. Stát jim ale provozovny uzavřel a finanční rezervy – navzdory tomu, že drtivá většina si je tvoří – se buď ztenčily, nebo zcela vyčerpaly.

školení-leden22-molín

Podnikatelské organizace proto společně vyzvaly vládu k zahájení diskuse o nastavení jednoho spravedlivého kompenzačního programu. Dosáhli by na něj podnikatelé, kteří dosud propadali sítem jednotlivých podpor, zároveň by podnikatelům i úředníkům ulevil od administrativy. Do té doby označili v souvislosti s návratem země do 4. stupně protiepidemického systému za klíčové tyto programy:

  • prodloužení programů Antivirus A+ a B po celou dobu platných omezení provozů;
  • obnovení programu Antivirus C, tedy odpuštění odvodů sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců;
  • aby se na stejnou dobu prodloužil program Covid Nájemné pro všechny uzavřené podniky bez dosavadních omezení;
  • dokončily se rozpracované programy, jako je např. Covid Veletrhy / kongresy / eventy a program pro energeticky náročné provozy
  • a vláda zvýšila tzv. kompenzační bonus pro živnostníky na 1 000 Kč z dnešních 500 Kč denně, protože 15 tisíc korun měsíčně možná pokryje některé náklady, ale rozhodně to nejsou peníze na přežití poté, co musí zaplatit nájem za provozovnu, splátky úvěrů, leasingů za stroje. A teprve z toho, co jim zbyde, mají přežívat.  Krátkodobě to lze, ale dlouhodobě nikoliv.

Hospodářská komora ČR upozorňuje, že když vláda odmítne otevřít diskusi o jednom kompenzačním programu, nemůže vyloučit, že podnikatelé a asociace budou podávat ústavní žaloby – protože jeden podnikatel má na kompenzaci nárok, a druhý ne; že se podnikatelé budou ve větší míře než dnes domáhat náhrady škod, které jim vláda způsobila; a nelze ani vyloučit projevy nerespektování vládních omezení ze strany podnikatelů i zákazníků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).