Hlavní navigace

Je zaplacená daň darovací daňově uznatelný náklad?

23. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Lze zaplacenou daň darovací v tuzemsku zahrnout do nákladu? Dle zákona o daních z příjmů za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména daň dědickou, darovací, daň z příjmů fyzických osob a daň z příjmů právnických osob a obdobné daně zaplacené v zahraničí s výjimkou uvedenou v § 24 odst. 2 písm. ch zákona o daních z příjmů a dále odloženou daň podle zvláštního právního předpisu.

Uvedenou výjimkou je daň z převodu nemovitostí, a to i v případě zaplacení ručitelem za původního vlastníka, a daň z nemovitostí, jen pokud byly zaplaceny. Daň z příjmů zaplacená v zahraničí je u poplatníka uvedeného výdajem pouze u příjmů, které se zahrnují do základu daně, případně do samostatného základu daně, a to v rozsahu, v jakém nebyla započtena na daňovou povinnost v tuzemsku. Tento výdaj se uplatní ve zdaňovacím období nebo období, za něž je podáváno daňové přiznání, následujícím po zdaňovacím období, nebo období, za něž je podáváno daňové přiznání, jehož se týká zahraniční daň, která nebyla započtena na daňovou povinnost v tuzemsku.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).