Hlavní navigace

Jednání o státním rozpočtu se odkládá

5. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Vláda dnes jednala o novém státním rozpočtu. Po bouřlivé diskuzi bylo jednání přerušeno. Pokračovat bude ve středu.

Nový rozpočet, který má vláda předložit poslancům nejpozději 23. listopadu 2012, už nepočítá s dopady daňového balíčku. Počítá však pro příští rok s příjmy i výdaji nižšími o 41 miliard korun. Schodek 100 miliard korun zůstane zachován. Je zřejmé, že ubude peněz na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU. 

Výdaje nižší o 41 miliard korun 

Předpokládá se, že výdaje na vědu a výzkum klesnou v roce 2013 o 2,7 miliardy korun, v dalších dvou letech pak o 2,5 miliardy korun. Ministerstvo školství by mělo dostat na zvýšení platů učitelů a další neinvestiční výdaje o 0,5 miliardy méně. O 1,1 miliardy korun méně doputuje podle návrhu také na ministerstvo vnitra. Velký pokles výdajů zřejmě zaznamená i oblast infrastruktury. Dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury na financování akcí budou sníženy o pět miliard korun. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.comRozpočet počítá s příjmy i výdaji nižšími o 41 miliard korun.

Ve srovnání s původním návrhem jsou v plánu nižší výdaje o 480 milionů korun pro Generální finanční ředitelství a Generální ředitelství cel. Ministerstvo kultury dostane zřejmě o 300 milionů korun méně na posílení dotačních programů na záchranu a obnovu kulturních památek a ministerstvo životního prostředí o 200 milionů na financování národních programů. 

V rozpočtu se prozatím kalkuluje s jednotnou sazbou daně z přidané hodnoty 17,5 procenta. Jestliže ale bude DPH schválena v jiné podobě, bude se muset opět přepracovat. ČSSD považuje takto přepracovaný návrh rozpočtu za vyděračský. Podle jejich názoru by v příštím roce a zřejmě i v dalších letech zcela spolehlivě zničil českou ekonomiku. 

školení účto leden 23 Kučerová

Čtěte také: Jaké sazby DPH budou platit v roce 2013? Tipujte s námi

Jednání vlády bylo přerušeno

Vláda jednání o návrhu rozpočtových opatření na příští rok po dnešní bouřlivé diskuzi nakonec přerušila. Pokračovat bude ve středu. Premiér Petr Nečas uvedl na tiskové konferenci, že dnešní jednání bylo čistě pracovní, průběžné a bez závěrů. Jsme pod časovým tlakem, chceme zamezit rozpočtovému provizoriu a vláda bude nad tématem minimálně ještě jednou jednat, informoval premiér.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).