Hlavní navigace

Reforma: Jedno inkasní místo už od roku 2013

18. 3. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sjednocení základů daně z příjmů a pojistné na zdravotní a sociální pojištění. To je jeden z bodů daňové reformy, kterou dnes představil ministr financí Miroslav Kalousek. Ten v rámci reformy přímých daní a odvodů počítá také se zavedením jednoho inkasního místa, které by mělo ušetřit administrativní náklady.

Naším hlavním cílem je snížit administrativní náklady daňových poplatníků a státu. To může přinést pouze jednoduchý a přehledný daňový systém, který bude dlouhodobě stabilní bez neustálých změn, uvedl ministr financí, která zároveň doplnil: Kromě toho chceme dosáhnout rovných podmínek. Není možné, aby nesystémové výhody byly dotovány přes daňový systém těmi poplatníky, kteří tyto výhody nemohou využívat. Navíc relativně nízká sazba daně z příjmů (19 %) je udržitelná pouze při odstranění nákladných a nesystémových výjimek.

Daňová reforma počítá také s tím, že zaměstnanci budou moci nově využít výdajový paušál ve formě slevy na dani, která zohlední jejich výdaje na dosažení příjmů. První fáze reformy bude účinná od 1. 1. 2013. Od tohoto roku také začne fungovat Jedno inkasní místo (JIM), kde si poplatník bude moci vyřídit veškerou odvodovou agendu, kterou nyní vyřizuje u pěti různých správců odvodů.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).