Hlavní navigace

Jedno inkasní místo v připomínkovém řízení

Sdílet

Návrh zákona o změně zákonů v souvislosti se zřízením Jednoho inkasního místa (JIM) byl předložen do připomínkového řízení. Navrhovaná legislativní změna sjednotí výběr daní z příjmů, pojistného na sociální zabezpečení a veřejného zdravotního pojistného v rámci Jednoho inkasního místa. Všechna plnění se budou počítat z jednoho základu a budou se řídit společnou procesní právní úpravou – daňovým řádem. Výsledkem by mělo být zjednodušení při jejich správě, a to jak na straně daňových subjektů, tak na straně správců daně.

Návrh zákona představuje třetí pilíř daňové reformy, tedy reformu přímých daní a odvodů. Jeho cílem je dosažení jednoduchého a přehledného systému, který by přispěl k dlouhodobé stabilitě bez nesystémových zásahů a ke snížení administrativních nákladů daňových poplatníků i státu, sděluje ministr financí Miroslav Kalousek.

V návrhu jsou ale obsaženy další zásadní věcné změny v úpravě daní z příjmů. Například se jedná o odstranění několika desítek výjimek a zavedení zaměstnaneckého výdajového paušálu. Cílem je celkové zjednodušení legislativní úpravy. Předpokládaným datem nabytí účinnosti návrhu zákona je 1. leden 2013.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).