Hlavní navigace

Jedno inkasní místo v připomínkovém řízení

2. 6. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Návrh zákona o změně zákonů v souvislosti se zřízením Jednoho inkasního místa (JIM) byl předložen do připomínkového řízení. Navrhovaná legislativní změna sjednotí výběr daní z příjmů, pojistného na sociální zabezpečení a veřejného zdravotního pojistného v rámci Jednoho inkasního místa. Všechna plnění se budou počítat z jednoho základu a budou se řídit společnou procesní právní úpravou – daňovým řádem. Výsledkem by mělo být zjednodušení při jejich správě, a to jak na straně daňových subjektů, tak na straně správců daně.

Návrh zákona představuje třetí pilíř daňové reformy, tedy reformu přímých daní a odvodů. Jeho cílem je dosažení jednoduchého a přehledného systému, který by přispěl k dlouhodobé stabilitě bez nesystémových zásahů a ke snížení administrativních nákladů daňových poplatníků i státu, sděluje ministr financí Miroslav Kalousek.

V návrhu jsou ale obsaženy další zásadní věcné změny v úpravě daní z příjmů. Například se jedná o odstranění několika desítek výjimek a zavedení zaměstnaneckého výdajového paušálu. Cílem je celkové zjednodušení legislativní úpravy. Předpokládaným datem nabytí účinnosti návrhu zákona je 1. leden 2013.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).