Hlavní navigace

Jednou a dost. Zákon dohlédne na nepoctivé prodejce a podnikatele

19. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Zákon znemožní podnikatelům, kterým byla živnost zrušena kvůli závažnému porušení zákona, požádat o novou živnost ve stejném oboru.

Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na novele, která znemožní podnikatelům požádat o novou živnost ve stejném oboru, pokud jim byla v minulosti zrušena z důodu závažného porušení zákona. Může se jednat například o nekalé nebo agresivní praktiky. Úprava zákona vzniká ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí. Jde o součást komplexního řešení, kterým se má zvýšit tlak na nepoctivé obchodníky. Novela by měla zabránit tomu, aby jednatelé nebo členové představenstva právnické osoby, které byla sankčně zrušena živnost, mohli pokračovat v podnikání v oboru tím, že založí jinou právnickou osobu.

Bič na pochybné prodejce

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Nepoctivé a agresivní prodejce by měl jednou pro vždy odstranit chystaný zákon. 

Kromě toho chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu aplikaci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, která má přinést jednoduché, rychlé a místně dostupné řízení, za které spotřebitelé nebudou platit poplatky. Pracovník příslušného kontaktního místa bude navíc v neutrálním postavení, což by mělo odbourat možnou psychickou bariéru ze strany seniorů. Pracovník kontaktního místa si od spotřebitele převezme pouze potřebné doklady a sám pak kontaktuje prodejce. Senior se proto nemusí obávat osobního setkání s agresivním prodejcem. 

Je zřejmé, že nejčastějším cílem nekalých obchodních praktik jsou na předváděcích akcích senioři. Jde o velmi zranitelnou skupinu občanů, a stát jim v této situaci musí podat pomocnou ruku, říká ministr Martin Kuba a dodává: Pilotní projekt už jsme si v minulých letech vyzkoušeli a jeho výsledky ukázaly, že lze spotřebitelské spory takto úspěšně řešit.

Navrhujeme nastavit kontrolní a legislativní systém tak, aby takoví agresivní prodejci s nekalými praktikami byli potrestáni nejen odpovídající pokutou, ale hlavně nemohli svoji činnost již dále vykonávat ve stejném oboru třeba pod novou firmou, uvádí náměstek ministra pro oblast podnikání a ochranu spotřebitele Tomáš Hajdušek.

Připravovaná opatření doplní neustále probíhající kontroly České obchodní inspekce, která dohlíží na dodržování zákonů na předváděcích akcích a uděluje pokuty za jejich porušení. Jen v loňském roce provedli inspektoři ČOI celkem 281 kontrol, při kterých byly ověřovány podmínky prodeje zboží v rámci předváděcích prodejních akcí. Zaměřili se zejména na odhalování různých forem nekalých obchodních praktik používaných k manipulaci a ovládnutí účastníků těchto akcí. Porušení předpisů bylo zjištěno u více než 72% prodejců.  Pokud firmy na předváděcích akcích nezmění svoje jednání, nebude milionová pokuta, uložená společnosti Beck Czech za nekalé obchodní praktiky, jediná. V letošním roce už nabyly právní moci další pokuty ve výši několika set tisíc korun, konstatuje ústřední ředitel inspekce Vladimír Velčovský.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).