Hlavní navigace

Jednou a dost. Zákon dohlédne na nepoctivé prodejce a podnikatele

 Autor: http://www.isifa.com
Zákon znemožní podnikatelům, kterým byla živnost zrušena kvůli závažnému porušení zákona, požádat o novou živnost ve stejném oboru.
Redakce 19. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na novele, která znemožní podnikatelům požádat o novou živnost ve stejném oboru, pokud jim byla v minulosti zrušena z důodu závažného porušení zákona. Může se jednat například o nekalé nebo agresivní praktiky. Úprava zákona vzniká ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí. Jde o součást komplexního řešení, kterým se má zvýšit tlak na nepoctivé obchodníky. Novela by měla zabránit tomu, aby jednatelé nebo členové představenstva právnické osoby, které byla sankčně zrušena živnost, mohli pokračovat v podnikání v oboru tím, že založí jinou právnickou osobu.

Bič na pochybné prodejce

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Nepoctivé a agresivní prodejce by měl jednou pro vždy odstranit chystaný zákon. 

Kromě toho chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu aplikaci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, která má přinést jednoduché, rychlé a místně dostupné řízení, za které spotřebitelé nebudou platit poplatky. Pracovník příslušného kontaktního místa bude navíc v neutrálním postavení, což by mělo odbourat možnou psychickou bariéru ze strany seniorů. Pracovník kontaktního místa si od spotřebitele převezme pouze potřebné doklady a sám pak kontaktuje prodejce. Senior se proto nemusí obávat osobního setkání s agresivním prodejcem. 

Je zřejmé, že nejčastějším cílem nekalých obchodních praktik jsou na předváděcích akcích senioři. Jde o velmi zranitelnou skupinu občanů, a stát jim v této situaci musí podat pomocnou ruku, říká ministr Martin Kuba a dodává: Pilotní projekt už jsme si v minulých letech vyzkoušeli a jeho výsledky ukázaly, že lze spotřebitelské spory takto úspěšně řešit.

Navrhujeme nastavit kontrolní a legislativní systém tak, aby takoví agresivní prodejci s nekalými praktikami byli potrestáni nejen odpovídající pokutou, ale hlavně nemohli svoji činnost již dále vykonávat ve stejném oboru třeba pod novou firmou, uvádí náměstek ministra pro oblast podnikání a ochranu spotřebitele Tomáš Hajdušek.

Připravovaná opatření doplní neustále probíhající kontroly České obchodní inspekce, která dohlíží na dodržování zákonů na předváděcích akcích a uděluje pokuty za jejich porušení. Jen v loňském roce provedli inspektoři ČOI celkem 281 kontrol, při kterých byly ověřovány podmínky prodeje zboží v rámci předváděcích prodejních akcí. Zaměřili se zejména na odhalování různých forem nekalých obchodních praktik používaných k manipulaci a ovládnutí účastníků těchto akcí. Porušení předpisů bylo zjištěno u více než 72% prodejců.  Pokud firmy na předváděcích akcích nezmění svoje jednání, nebude milionová pokuta, uložená společnosti Beck Czech za nekalé obchodní praktiky, jediná. V letošním roce už nabyly právní moci další pokuty ve výši několika set tisíc korun, konstatuje ústřední ředitel inspekce Vladimír Velčovský.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).