Hlavní navigace

Jeho oděvní značka JTX sází na kamenné prodejny a osobní přístup

16. 11. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud je šikovná prodavačka, dokáže udržet prodejnu v černých číslech. Osobní a vřelý přístup je proto pro Jihočeskou textilní klíčový.

Robert Nejedlý je zakladatelem a majitelem oděvní značky Jihočeská textilní (JTX), která si zakládá na osobním přístupu a kamenných prodejnách.

Podcast Příběhy podnikatelů odebírejte také v Apple Podcasty a Spotify

S podnikáním začal hned po škole

S více než dvacetiletou historií v oboru začal Nejedlý svou kariéru hned po gymnáziu, kdy rozvážel textilní zboží zakoupené od různých překupníků. A postupně jsem si sám rozšiřoval své podnikání, vzpomíná Nejedlý.

Svůj záběr brzy rozšířil o velkoobchod. Bylo to v době, kdy ještě spolupracoval s výrobcem Jitex Písek, což byl v té době jeden z největších oděvních výrobců v Česku. Tato spolupráce však nakonec ukázala, že Jitex nebyl pro Nejedlého konkurenceschopnou značkou, což ho vedlo k založení vlastní značky. Bylo mi trošku líto té tradice, a proto jsem oslovil několik lidí, kteří v té době v Jitexu pracovali, vysvětluje.

Podívejte se na prodejny JTX

Oděvní výroba v Česku prakticky neexistuje

Jeho společnost začala vyrábět textilní produkty, jako je spodní prádlo, termoprádlo, noční prádlo, vrchní ošacení, mikiny a trička, přičemž většinu výroby přenesla mimo Českou republiku. Ona v České republice už vlastně skoro žádná výroba v tomto směru není, podotýká Nejedlý. Podle něj byla výroba v Česku sice možná, ale limitovaná, a nedokázala by uspokojit potřeby jejich rozsáhlé sítě prodejen.

Jihočeská textilní, která má v Česku více než 80 prodejen, přežila i náročná období, jako je nedávná pandemie covidu, díky podpoře pronajímatelů a efektivního týmu. Musím říct, že se nám více méně daří. Jsme v pohodě, komentuje situaci po covidovém období Nejedlý.

Fast fashion není pro JTX konkurencí

A pozitivní situaci podtrhuje i fakt, že Jihočeská textilní nemusí soupeřit s e-shopy, které nabízejí tzv. fast fashion. Konkurence se v této oblasti nebojí: My si jedeme svoji linii. Není to náš směr. Značka se naopak zaměřuje na rozšiřování své sítě kamenných prodejen a udržuje věrnou zákaznickou základnu, která oceňuje jejich sortiment.

NL Podnikatel do mailu

Ten je různorodý a co se týká obliby u zákazníků, převažuje spodní prádlo, které je nejžádanější z hlediska množství, zatímco trička a mikiny tvoří největší podíl tržeb.

I když většinu zákazníků tvoří ženy, značka se rovněž soustředí na seniory, kteří oceňují koncept kamenných prodejen a tradiční sortiment oblečení.

Poslechněte si podcast

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).