Hlavní navigace

Ještě dnes je možné uhradit daň z nemovitých věcí bez sankcí za prodlení

6. 6. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Právě dnes je poslední šance uhradit daň z nemovitých věcí, aniž by hrozila sankce za prodlení. Nejlépe uděláte, když s penězi vyrazíte na finanční úřad.

Nejzazší termín pro platbu daně z nemovitých věcí už dávno vypršel. Finanční úřady měly mít peníze do 31. května. V případě pozdější platby hrozí pokuty. S platbou je však možné se několik dní beztrestně opozdit. 

Stejně jako u daně z příjmů existuje pětidenní doba hájení a pokuty začínají nabíhat až pátý den po splatnosti. Dnes 6. června 2018 je tedy poslední termín, kdy je možné zaplatit daň z nemovitých věcí bez sankcí za prodlení. 

Za den splatnosti se považuje den, kdy příslušný finanční úřad obdrží peníze na účet. Opozdilci udělají nejlépe, pokud se právě dnes dostaví na pokladnu finančního úřadu. 

Psali jsme: Jak daň z nemovitých věcí ještě beztrestně uhradit?

Jaká je výše pokuty? 

Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. V současnosti tedy činí 14,50 %.

 Jak ale uvádí § 253 daňového řádu, úrok z prodlení se nepředepíše a daňovému subjektu nevzniká povinnost jej uhradit, nepřesáhne-li v úhrnu u jednoho druhu daně, u jednoho správce daně, za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 200 Kč.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).