Hlavní navigace

Ještě dnes můžete uhradit daň z nemovitostí bez sankcí, pak už doba hájení končí

6. 6. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Pokud se poplatník s platbou daně z nemovitých věcí opozdil, nemusí se hned obávat sankcí. Měl totiž pár dnů k dobru. Dneškem ale benevolence končí.

Nejzazší termín pro platbu daně z nemovitých věcí vypršel už minulý týden. Poplatníci měli daň uhradit do konce měsíce května. S platbou je však možné se několik dní beztrestně opozdit. 

Stejně jako u daně z příjmů existuje pětidenní doba hájení a pokuty začínají nabíhat až pátý den po splatnosti. Čtvrtek s datem 6. června 2019 je tedy poslední termín, kdy je možné zaplatit daň z nemovitých věcí bez sankcí za prodlení. 

Pokud daň zaplatíte do čtvrtka 6. 6. 2019, nehrozí vám úrok z prodlení. Při platbě převodem nebo prostřednictvím složenky je nutné, aby 6. 6. byla platba již na účtu FÚ připsána, upozorňuje Finanční správa ČR na svém twitterovém účtu. 

Jaká je výše pokuty? 

Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. V současnosti tedy činí 14,50 %.

 Jak ale uvádí § 253 daňového řádu, úrok z prodlení se nepředepíše a daňovému subjektu nevzniká povinnost jej uhradit, nepřesáhne-li v úhrnu u jednoho druhu daně, u jednoho správce daně, za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 200 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).