Hlavní navigace

Ježek SW se nevzdává, bude o navrácení pojistného dál bojovat

26. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Přestože včera Nejvyšší správní soud rozhodl v otázce navrácení sociálního pojištění ve prospěch státu, firma Ježek SW, která na chybu v zákoně upozornila, se rozhodně nevzdává. Společnost je připravená o pojistné dále bojovat.

Stát si prozatím oddychl, firmám nejspíše nebude muset vracet sociální pojištění za první polovinu roku 2007. Včera totiž Nejvyšší správní soud (NSS) zvrátil rozhodnutí Libereckého krajského soudu a vrátil mu celý případ zpátky k projednání. Podle NSS není možné poukazem na určitou legislativní chybu dospět k závěru o zániku platební povinnosti či o nemožnosti stanovení její výše.

Firma Ježek SW, která původně sociální pojištění vysoudila nazpět, se však nehodlá vzdát. Zatím rozsudek a jeho zdůvodnění analyzujeme. Stále jsme však přesvědčeni, že máme pravdu a jsme ochotni za ni bojovat. Znovu připomínám, nejde nám o peníze, ale o dodržování práva jak pro občany státu, tak pro stát a jeho úředníky, potvrdil serveru Podnikatel.cz Jaroslav Scharf, provozní ředitel firmy Ježek SW. Už dříve firma uvedla, že je připravená se odvolat i k Ústavnímu soudu (případně k Evropskému soudu).

Vzhledem k rozhodnutí NSS se dá poddle odborníků očekávat, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) začne podané žádosti o vrácení sociálního pojištění za první polovinu roku 2007 zamítat. V jednotlivých případech, kdy bylo řízení o žádosti přerušeno, ČSSZ nejprve řízení obnoví a pak rozhodne o jejich zamítnutí, doplnila Jana Bartyzalová, partnerka v oddělení daňového poradenství, KPMG Česká republika.

Celá kauza vznikla díky novele zákona o pojistném na sociální zabezpečení, ze které se vytratily paragrafy týkající se definice vyměřovacího základu zaměstnavatele. Toho si všimla mimo jiné firma Ježek SW, která odmítla pojištění zaplatit. Po dohadování s ČSSZ se případ dostal k Libereckému krajskému soudu, který dal za pravdu soukromé společnosti. Sociálka tak musela peníze navrátit, avšak zároveň podala kasační stížnost k NSS. Ten včera nakonec rozhodl ve prospěch státu. Čtěte více: ČSSZ už vrátila vysouzené pojistné, to samé však chtějí tisíce dalších.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).