Hlavní navigace

Jiří Čunek předložil novelu občanského zákoníku

25. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr Jiří Čunek předložil novelu občanského zákoníku, jež má upravovat nájemní vztahy k bytu. Začít platit by mohla v druhé polovině příštího roku.

Novela občanského zákoníku byla včera rozeslána k připomínkovému řízení. Pokud by se jí podařilo vládou projednat do konce letoška, mohla by nabýt účinnosti v druhé polovině roku 2009. Řešit je dle Jiřího Čunka nutné oblast nájemního práva, kde mohou, po skončení účinnosti první části zákona O jednostranném zvyšování nájemného, nastat problémy. Pozice České republiky při jednáních u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku bude po přijetí navrhovaných opatření příznivější, podotkl ministr Čunek. Novelizací v širším rozsahu se zabývá i ministerstvo spravedlnosti, které úpravami chce docílit zjednodušení a celkové zpřehlednění v oblasti závazkového práva do jednoho kodexu. Čtěte více: Občanský zákoník se dotkne podnikatelů. Nejdříve v roce 2012

Předmětem novely je například snaha o posílení postavení pronajímatele, které je ve vztahu k nájemci v nerovnováze. Úprava zákoníku by nově měla řešit situaci, kdy se strany nájemní smlouvy nedohodnou na výši nájemného. Mohou pak požádat soud, aby stanovil nájemné ve výši, jež je v místě a čase obvyklá. Dále novela obsahuje přihlašovací povinnost osob, které nepatří do přímé rodiny nájemce. Ten potom musí při pobytu těchto osob, který je delší než tři měsíce, požádat o souhlas pronajímatele. Zrušit by se měla i možnost výměny bytů bez souhlasu pronajímatele. V případě smrti nájemce se pak zúží okruh osob, na které přejde nájemní právo.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).