Hlavní navigace

Názory k článku Jste podnikatelka a neplatíte si nemocenskou? Na mateřskou rovnou zapomeňte

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 11. 2018 16:44

  Ram (neregistrovaný) ---.netfree.cz

  Takhle vypadá podpora rodin a podnikání v ČR...aneb když se o sebe chcete starat, tak jste parazit. To, že dobrovolně platit nemocenskou nad rámec povinných odvodů se ekonomicky vůbec nevyplatí, asi netřeba rozebírat.

 • 12. 11. 2018 19:53

  Jan (neregistrovaný) ---.nxiii.cc

  škoda, že prostředí mezi zaměstnanci a OSVČ je tak nerovné. Byl bych rád, kdyby daně a podmínky se vyrovnaly (jakýmkoliv směrem) a snížily se bariéry. Dnes jako OSVČ se bez problémů pracuje na administrativních pozicích. Řada lidí je schopná si domlouvat spolupráci sami a mají vysokou specializaci, kterou u jednoho zaměstnavatele nevyužijí, stát takové formě spolupráce háže jen klacky pod nohy.

  Zaměstnanecké poměry jsou strašně svázané až to celý obor dusí. Pracovat jako zaměstnanec přes internet z domova je pekelně obtížné (hlavně pro zaměstnavatele), přitom doba, kdy nemusíme být přímo na pracovišti nastává. I dnes mi jsou schopní na živnostenckém úřadu dát pokutu, že jsem nebyl přítomen na provozovně, když šli na neohlášenou kontrolu a ještě mi tvrdit, že práci jako živnostník musím vykonávat na provozovně.

 • 13. 11. 2018 8:43

  vera (neregistrovaný) 185.67.188.---

  Peněžitá pomoc v mateřství poskytovaná zaměstnankyni na základě lékařského potvrzení po dobu její mateřské dovolené se vyplácí z nemocenského pojištění. Dalšími dávkami nemocenského pojištění jsou nemocenská, otcovská, dlouhodobé ošetřovné. Ani tyto dávky nemůže ten, kdo si neplatí nemocenské pojištění žádat a dostávat. Jestliže OSVČ má slušný výdělek, proč si toto pojištění neplatí? Nevím. Pokud komukoliv z OSVČ řeknu, co všechno se může stát, může dlouhodobě onemocnět, žena otěhotní, může mít rizikové těhotenství, pak bude pečovat o mimono, aby si nemocenké pojištění platili, řeknou mi, že nejsou blbí, aby podporovali tento bordel a že těch pár korun, kterou jim dávky vyplácené z nemocenského pojištění budou vyplaceny, je nevytrhnou, oni mají peněz dost. A pak se diví a žehrají na stát. Každoročně vypočítávám dost velký počet daňových přiznání a přehledů pro SP a ZP. Nikdo z těch mých klientů si nechce platit nemocenské pojištění. Když jste v ZČ, tedy zaměstnanec, nikdo se vás neptá, odvádíte směsíčně cca čtvrtinu svého výdělku na daň, sociální a zdravotní. Sociální a zdravotní navíc za vás platí zaměstnavatel. Jestliže je OSVČ sám sobě zaměstnancem a zaměstnavatelem, platí to všechno sám. Ale jsou to podmínky, které jsou dané už od roku 1991, každý, kdo si vyřizuje živnostenský list a samostatnou výdělečnou činnost, toto předem ví. A stále dokola v různých článcích je toto polemizováno. Já žádnou propast mezi povinnými odvody mezi zaměstnanci a OSVČ nevidím.
  Snad jen to, že když budu zaměstnanec - např. vyučený elektrikář v závislé činnosti vydělávat 800 tisíc ročně, t.j. 66,66 měsíčně hrubého, samozřejmě, zaplatím z toho měsíčně daň, SP, ZP celkem zhruba za 16,5 tisíce měsíčně, když budu dojíždět do zaměstnání, nikdo mi náklad na cestu neodpočítá, to si musím zaplatit ze svého čistého příjmu. OSVČ jako řemeslník si z 800 tisíc odpočítá 80% nákladů, neodvádí žádnou daň a ještě "vychytrale" neplatí nemocenskou, protože nemusí. A pak, když se něco stane, nadává na poměry.

 • 13. 11. 2018 10:43

  Gab (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Já jsem podnikatelka, jsem těhotná a nemocenske si platím, platím si vše tak jak mám a ráda bych klidně i zálohy vyšší, ale to mi bohužel není dovoleno. Takže ikdyz napr. vydělám měsíčně dle 25-30tisic dle daňového přiznání..jsem na v rámci mateřské na tom oproti zaměstnanci stejně bitá. Zaměstnanec s takovouto mzdou má nárok skoro na 18tisic mateřskou měsíčně. Já něco málo přes 10 tisic a to jen proto, že se na vyšší zálohy mám dle socialky malé příjmy,ale když bych měla platit zálohy na sociální pojištění, tak tam mám zase příjmy vysoké a zálohy mi zvyšují...tak a pak si říkám kdo se má líp?

 • 15. 11. 2018 8:12

  mfrd (neregistrovaný) 62.44.12.---

  Zaměstnanec, který má 30 000 Kč čistého bez započitatelných bonusů (dítě atp.) odvede (zaměstnavatel + zaměstnanec) cca 12750Kč měsíčně pouze na sociálním a nemocenském
  ono by to pak mělo u vás dopad na výši zisku. Ne vše je úplně fér, (např redukční hranice). Jde o způsobu výpočtu z čeho se to počítá.

  Osoba s 30000 čistého má roční Superhrubou mzdu 651tisíc a hrubou 486tisíc. Už jen z toho pohledu váš zisk je nižší a nedosahuje superhrubé ani hrubé úrovně. Tedy základy pro výpočet jsou dost rozdílné.
  Vše jen velmi zjednodušeně.

 • 23. 11. 2018 8:36

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Vero, pokud -jak píšeš - počítáš daňová přiznání pro OSVČ, tak jistě víš, proč si tu nemocenskou neplatí. Protože je ze zákona hodně nízká a následně má OSVČ jen pár šupů. Proto si musí OSVČ vytvářet rezervy. Ono totiž nejde o to, že by si OSVČ nechtěli nemocenskou platit, ple o to, že pokud by si ji chtěli platit vyšší, tak musí ze zákona odvádět vyšší i zdravotní a sociální. Přitom ale nemají nárok na rodičovskou, na OČR, nemocenskou mají až po 15 dnech nemoci... Tady nejde o žádnou vychytralost, ale o to, že stát hází OSVČ neskutečným způsobem klacky pod nohy, jako by cílem bylo zaměstnat celý stát jen v montovnách. OSVČ jsou prostě pro stát jen paraziti, které je třeba vyhubit.

 • 13. 11. 2018 10:10

  Dotaz (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Takze kdyz podnikam 10 mesicu a predtim jsem byla zamestnana a otehotnim tak nic nedostanu? Kdyz zjistim ze jsem tehotna tak je lepsi se rychle nechat zamestnat a teprve pak zahlasit tehotenstvi?

 • 19. 11. 2018 14:22

  Lujza (neregistrovaný) 82.202.114.---

  A kdo tě těhotnou zaměstná?? Asi nikdo, proto jsou ve firmách při nástupu lékařské prohlídky.
  Spíš podle těchto hloupých zákonů bys měla ukončit živnost (i když se ti asi začíná dařit) a rychle si najít práci. Ale to před otěhotněním! Jiní to dělají tak, že si třeba manžel založí firmu a ta jeho manželku zaměstná. Pak ji nastaví super vysokou mzdu a pár měsíců za ni platí velké zálohy na zdravotním a sociálním. Takže opět to je nastavené pro bohaté, aby mohli ještě více stát ždímat, jelikož ne každá živnostnice má na to si zakládat s.r.o. a platit si třeba 12 tisíc měsíčně zálohy několik měsíců.

 • 19. 11. 2018 17:09

  Marla (neregistrovaný) 95.82.135.---

  Lékařská prohlídka? Myslíte byrokratickou nutnost, kdy jdete ke svému obvoďákovi, zaplatíte 200-300 Kč za vyplnění formuláře a razítka? Při tom se nějak pozná, jestli je žena těhotná? Já sama jsem měnila práci v těhotenství (v předchozí práci mi skončila doba určitá), kdy to už bylo poznat a nikdo s tím neměl problém. Vrátila jsem se k práci brzo po porodu na DPP, takže 5h/týdně. Když byly dítěti 2 roky tak na čtvrt úvazek a od tří let na poloviční úvazek, ten mám doteď a jsem spokojená. Stíhám školku, nákupy a nemusím každou návštěvu hlásit zaměstnavateli, stačí si ji naplánovat na nepracovní den.

 • 22. 11. 2018 13:57

  Lujza (neregistrovaný) 82.202.114.---

  Tak to asi záleží do jaké firmy jdete. Nevím, ale jelikož byla očividně prohlídka na nic (my chodili i na gyndu) a už Vás zaměstnali, tak Vás vyhodit nemohli. Jinak k druhému tématu: To, že jste se pak vrátila a dělala tam dál na půl úvazku atd. To se hezky poslouchá, když dělá ženská v kanclu. Když však dělá na směny nebo i 12 hodin, tak to taková hitparáda a lážo plážo není.
  Záleží jen na zaměstanvateli, Vy jste měla štěstí.

 • 23. 11. 2018 8:29

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Lékařská prohlídka? K čemu je, když těhotenství není překážkou v práci? Zažila jsem situaci, kdy jsme příjmali do práce mladou holčinu a zaměstnavatel ji při nástupní prohlídce hnal na gyndu. Gynekolog napsal, že je zdravá a schopná práci vykonávat. Gynekolog totiž NESMÍ napsat, že je dívčina těhotná, protože do toho NIKOMU NIC NENÍ! Je to aktorát tak tahání peněz z kapsy potencionálního zaměstnance.

 • 19. 11. 2018 17:10

  Marla (neregistrovaný) 95.82.135.---

  *návštěvu lékaře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).