Hlavní navigace

Jste v evidenci úřadu práce? Čtěte, jak začít podnikat

16. 1. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Skončit v evidenci úřadu práce nemusí znamenat katastrofu, ale nový začátek. Jedna z cest z ÚP totiž vede k samostatnému podnikání a lze získat i dotaci.

Rozhodnutí podnikat se nevyplatí „ušít horkou jehlou“. Naopak, pokud budoucí podnikatel všechno dobře promyslí, může při startu samostatné výdělečné činnosti chytře využít možnosti úřadu práce. Může do svých budoucích plánů zahrnout rekvalifikaci a také se pokusit získat na svůj vstup do podnikání finanční příspěvek.

Začněte v novém oboru nebo si zvyšte kvalifikaci

Vzhledem k tomu, že je možné se po dobu evidence na ÚP rekvalifikovat, lze zahájit podnikání v novém oboru – tedy opustit ten, v němž dotyčný přišel o práci a novou se mu nedaří najít. Je ale možné si také svou dosavadní kvalifikaci zvýšit, prohloubit nebo rozšířit. Čtěte také: Rekvalifikujte se a začněte podnikat!

V začátku podnikání není od věci si vypracovat byznysplán (a v případě, že chce budoucí podnikatel žádat o dotaci, je byznysplán dokonce nutnost). Při výběru rekvalifikačního programu už se vyplatí mít svůj byznysplán na zřeteli. Dobře promyšlená rekvalifikace totiž může znamenat i šanci lépe se za pár měsíců jako novopečená osoba samostatně výdělečně činná uplatnit.

S tématem byznysplánu souvisí i dotaz, který na diskusním Foru.Podnikatel.cz položil čtenář Petr: Je možné udělat propagaci a až by přišly první objednávky ohlásit živnost? Živnost mám pozastavenou, a jsem na ÚP. Myslím tím, že bych udělal nějaké letáčky a webové stránky a podobně, a kdybych viděl nějakou odezvu, tak před zahájením činnosti bych si živnost obnovil. Lze to tak udělat nebo je to neoprávněné podnikání? Údaje, které lze zjistit při přípravě byznysplánu, totiž mohou nasměrovat k odpovědi na otázky, zda je podnikání (ač zcela začínající, nebo jen obnovené) v daném oboru vůbec perspektivní. Ať už je to výsledek analýzy konkurence, aktuální poptávky na trhu, zvážení vlastních schopností a možností činnost vykonávat – to všechno jsou oblasti, kterými se byznysplán zabývá. Do jisté míry se jím tak lze vyhnout metodě „pokus – omyl“. Odpovídá totiž na otázku: Co, komu, jak a za kolik můžu nabídnout?

Případná dotace není nároková a není zadarmo

Momentálně jsem na úřadu práce cca jeden rok. Chci začít podnikat, zřídit si internetový obchod.
Takže se chci zeptat, mám nárok na nějaké dotace, prostě finanční pomoc do začátku? Pokud ano, jaké a co vše je k tomu potřeba?
 – ptá se na diskusním Foru.Podnikatel.cz čtenářka Veronika.

Kdo je evidovaný na úřadu práce a rozhodne se zahájit podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná, může na úřadu zažádat o dotaci – přesně je určená pro „zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti“. Na dotaci však rozhodně nemá automaticky nárok a také musí splňovat určitá kriteria. Jednak musí splnit obecné podmínky, které jsou stanovené zákony a vycházejí i z instrukcí Ministerstva práce a sociálních věcí, záleží také na konkrétním úřadu práce, v jaké výši se dotace pohybuje, nebo jaké má úřad ve vztahu k místním podmínkám pracovního trhu vlastní kriteria a priority. Přihlíží se i k tomu, jak obtížně se konkrétní člověk může na trhu práce uplatnit, jak dlouho je evidovaný na úřadu práce a jak kvalitní, což znamená reálný a životaschopný, je jeho podnikatelský záměr. Čtěte více: Jak napsat chytrý byznys plán? Přinášíme pár základních tipů, jak na to

Fakt, že uchazeč už dříve podnikal, ho od podání žádosti a priori nediskvalifikuje. Je ale třeba tuto skutečnost v žádosti uvést.

Jak o příspěvek žádat?

Žádat je nutné písemně prostřednictvím k tomu určeného tiskopisu, žádat může pouze ten, kdo je v evidenci úřadu práce. Přiložit je třeba mj. podnikatelský záměr, finanční rozvahu příjmů a nákladů, přehled nákladů na zřízení místa, které by žadatel hradil z případného příspěvku od ÚP a důležité je také potvrzení o bezdlužnosti.

Platí, že žádost o dotaci předchází době, kdy žadatel reálně zahájí podnikání. Takže o příspěvek nelze žádat až poté, co už se někdo, kdo byl v evidenci ÚP, stane OSVČ.

Loni mohl podnikatel dostat až 50 tisíc Kč

O dotaci na rozjezd je mezi začínajícími podnikateli registrovanými na ÚP zájem. V roce 2011 bylo takto v okrese Písek podpořeno 29 uchazečů o zaměstnání, v Jihočeském kraji se jednalo o 155 uchazečů o zaměstnání, informuje například Jiří Beran, analytik trhu práce z krajské pobočky ÚP v Českých Budějovicích. V okrese Karviná příspěvek loni využilo 59 uchazečů o zaměstnání, ÚP v Plzni loni přijal 74 žádostí, letos tu zatím žádost podalo pět uchazečů.

V jaké výši se mohou dotace pro jednu OSVČ pohybovat? Výše se obecně odvíjí od zřizovacích nákladů, které budoucí podnikatel uvede v žádosti nebo v podnikatelském záměru. Součástí vybraných nákladových položek nesmí být náklady spojené s provozováním pracovního místa, nákupem materiálu potřebného k výrobě a další náklady, které přímo nesouvisí se zřízením pracovního místa, objasňuje Jiří Beran a dodává, že v roce 2011 byla příkladně maximální výše příspěvku pro jednu OSVČ stanovená na 50 tisíc korun.

V loňském roce to bylo cca 50 000 Kč, odpovídá pro server Podnikatel.cz Monika Gloserová, vedoucí referátu trhu práce v olomoucké krajské pobočce Úřadu práce ČR na otázku, jakou dostal loni průměrně jeden uchazeč. Naproti tomu krajská pobočka ÚP v Plzni vloni podle vedoucí oddělení zaměstnanosti Magdaleny Čadové poskytovala průměrnou dotaci 20 tisíc korun na jednu schválenou žádost.

MM_socky3

Je vidět, že reálná výše dotace se může úřad od úřadu lišit a je proto třeba se konkrétněji informovat na svém ÚP. O tom, v jaké maximální výši se bude dotace pohybovat letos, se teprve rozhoduje.

Naučit se lze i základy podnikání

Jak doplňuje Jiří Beran, žadatelům o dataci poskytují úřady práce také poradenské služby. Existuje i možnost absolvovat rekvalifikaci zaměřenou na podnikání. Před přiznáním příspěvku na zahájení SVČ může uchazeč o zaměstnání v rámci poradenské činnosti absolvovat rekvalifikační kurz Základy podnikání, ve kterém získá potřebné informace nutné k podnikání, vysvětluje Radek Foldyna, ředitel kontaktního pracoviště v Karviné, které spadá pod krajský ÚP v Ostravě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).