Hlavní navigace

K #EET chceme i účtenkovou loterii, a to od března 2017, uvedlo ministerstvo

24. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí chce k zavedení elektronické evidence tržeb připojit i účtenkovou loterii. Rádo by ji stihlo připravit již od března 2017.

Ministerstvo financí chce v rámci elektronické evidence tržeb (EET) zavést i účtenkovou loterii. Spustit by se mohla již s druhou fází e-tržeb, tedy od března 2017. Na dnešní tiskové konferenci to potvrdila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Účtenková loterie už od března 2017?

Jak ministr Andrej Babiš, tak jeho náměstkyně Alena Schillerová dnes potvrdili, že k EET chtějí rovněž zavést účtenkovou loterii, a to již v příštím roce. Rádi bychom účtenkovou loterii spustili s druhou fází zavedení elektronické evidence tržeb, tedy o 1. března 2017. Parametry a podmínky loterie nyní zvažujeme, řekla Alena Schillerová.

Loterie by zvýšila motivaci brát účtenky

Jak ukázal aktuální průzkum agentury STEM, u 72 % respondentů by slosovatelnost účtenky zvýšila motivaci požadovat při placení účtenku. Dokonce i mezi lidmi, kteří zatím uvádějí, že nebudou po zavedení elektronické evidence tržeb požadovat při placení běžných nákupů účtenku, je mírně nadpoloviční většina těch, kteří připouštějí, že možnost výhry by zvýšila jejich motivaci účtenku vyžadovat, doplnil Jan Hartl, ředitel agentury STEM.

Čtěte více: Daňová morálka obchodníků se zlepšila, věří lidé, přesto většina podporuje #EET

WT100 tip temata

Podle podnikatelů je účtenková loterie Matějská

Proti zavedení účtenkové loterie se ovšem staví většina podnikatelských asociací, a to i ty, které jinak zavedení e-tržeb podporují. S účtenkovou loterií například zásadně nesouhlasí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP), podle které jde o neúčinný nástroj. To se prokázalo na Slovensku, kde na 5 miliard eurových příjmů z DPH se za rok vybralo díky účtenkové loterii jen asi o 7 milionů euro více, což je pod rozlišovací schopnost. Navíc se budou vytvářet fronty na prodejnách, kde si lidé, podobně jako na Slovensku, budou brát tři košíky, kvůli třem účtenkám a budu zdržovat. Elektronická evidence tržeb může fungovat i bez celonárodní Matějské pouti, a to na seriózní bázi, uvedl již před časem Karel Havlíček, předseda AMSP.

Čtěte více: #EET s účtenkovou loterií? Podle podnikatelů je celonárodní Matějská zbytečná

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).