Hlavní navigace

K zastižení na pracovním mobilu během dovolené stále větší trend. Co vy na to?

2. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Firmy stále více vyžadují po zaměstnancích, aby i během dovolené byli k zastižení na mobilu či emailu. Hrozí jim za to vysoká pokuta.

I když se čeští zaměstnanci brání zuby nehty, někteří zaměstnavatelé po nich vyžadují, aby i v době dovolené byli pracovně k zastižení. Za stále větší samozřejmost se považuje být k dispozici na pracovní mobilu, pracovní email začíná tento trend dotahovat. Jak vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Randstad, až 38 % zaměstnavatelů předpokládá, že na dovolené budou jejich zaměstnanci virtuálně přítomni.

Na dovolenou, tedy na pracovní volno v zaměstnání, má zaměstnanec nárok podle zákoníku práce. Výměra dovolené přitom činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce, u některých zaměstnanců může dostáhnout až na 5 týdnů. Zaměstnavatelé musí podle zákoníku práce také vypracovat plán čerpání řádných dovolených a v souladu s tímto plánem dovolenou také čerpat.

Rušíte zaměstnance na dovolené? Znemožňujete mu čerpání dovolené

Pokud zaměstnavatel vyžaduje po zaměstnanci, aby i během dovolené pracoval, může se tak dopouštět porušení § 217 zákoníku práce. A podle třetího odstavce toho samého paragrafu pak musí zaměstnavatel uhradit zaměstnanci náklady spojené se změnou čerpání dovolené či odvolání z dovolené.

Čtěte na Měšec.cz: Které oblíbené destinace budou šetřit vaši peněženku?

Pokud si na čerpání dovolené došlápne Inspekce práce, která má oprávnění kontrolovat úsek dovolené, může zaměstnavateli v případě prohřešků udělit pokutu až ve výši 200 tisíc korun. O konkrétní výši však inspekce rozhoduje případ od případu: Při určení výše pokuty právnické osobě se přihlédne k jejím poměrům, k závažnosti správního deliktu, zejména ke způsobu jeho spáchání a jeho následkům a k okolnostem, za nichž byl spáchán (přihlíží se např. k tomu, vůči kolika zaměstnancům zaměstnavatel pochybil, v jakém rozsahu, zda se obdobného jednání dopustil opakovaně apod.), vysvětlil již dříve pro Podnikatel.cz Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce.

§ 217 zákoníku práce
3) Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.

Rušit zaměstnance na dovolené má vliv na jeho budoucí výkon

Zaměstnavatel by si měl také uvědomit, že v případě narušování dovolené nejde pouze o dodatečné náklady. Jak upozorňuje Hana Púllová, ředitelka společnosti Randstad, pokud zaměstnavatel nenechá zaměstnance v klidu odpočinout, může se to v brzké době projevit na budoucích výkonech jeho podřízených: Pro spokojenost a psychickou pohodu zaměstnanců je důležité, aby mohli ve dnech volna myšlenky na práci pustit z hlavy. Být neustále v pohotovosti je stresující a člověk, který musí vyřizovat pracovní záležitosti i o dovolené si pořádně neodpočine. To je na škodu nejen pro něj, ale i pro zaměstnavatele, říká Púllová.

Čtěte také: 7 názorů, proč je léto v podnikání mrtvá sezóna a jak toho naopak využít

Zajímavostí i přesto je, že nechat se rušit na dovolené podle ní dovolí necelá pětina dotazovaných. Tito zaměstnanci to i vítají, protože mají díky tomu i během své nepřítomnosti přehled o tom, co se ve firmě děje.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).