Hlavní navigace

Ministr financí chce snížit státní podporu stavebního spoření

3. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finanční krize ukrajuje z rozpočtu a to nedá spát ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. Ten uvedl že se pokusí změnit současný systém podpory stavebního spoření. Na státní podporu jde totiž z rozpočtu každoročně 15 miliard. Variant je několik, buď snížit podporu jen některým skupinám nebo plošně všem.

Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že uvažuje o snížení státní podpory stavebního spoření. Každoročně na ní jde totiž 15 miliard ze státního rozpočtu a při hledání prostředků bude tento výdaj na mušce mezi prvními. Posuzujeme nyní celou řadu možných dopadů na zmírnění finanční krize, včetně restrukturalizace fiskálních podpor. Je opravdu na místě si položit palčivou otázku, zda 15 miliard na podporu stavebního spoření ročně je tím nejadekvátnějším rozpočtovým impulzem a instrumentem veřejné podpory bydlení, uvedl Kalousek.

Variant, jak na podpoře ušetřit je několik. Buď se sníží či zruší pouze některým skupinám klientů nebo plošně všem. Návrhy v případě snižování podpory skupinám uvažují o dětech do 15 let či těm, kteří nakonec peníze použijí na jiné účely než je bydlení. Návrh by se však týkal jen smluv, které budou uzavřeny až po zavedení opatření. To by však mohlo také vést k velkému nárůstu uzavřených smluv ještě před platností opatření, jak se stalo v roce 2003, kdy nakonec reakce občanů státní dotaci ještě navýšila.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).