Hlavní navigace

Kam započítat zálohu na daň z prosince 2017, ale uhrazenou až v lednu 2018?

Jana Knížková

Poplatník, povinný platit zálohy na daň, druhou splátku zaplatil pozdě. Místo v prosinci 2017 byla uhrazena v lednu 2018. Může ji odečíst v přiznání za 2017?

Doba čtení: 1 minuta

Povinné zálohy na daň musí platit daňový poplatník, jestliže jeho vypočtená daňová povinnost přesáhla 30 000 korun. Jestliže však nepřesáhla částku 150 tis. korun, musí hradit během roku splátky dvě. V případě, že daňová povinnost přesáhla částku 150 tisíc korun, termíny na povinné zálohy na daň jsou čtyři.

Podrobněji na téma záloh na dani informoval Podnikatel.cz v článku Vyplňujete daňové přiznání? Zkontrolujte si, jestli nebudete platit zálohy

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Pozdě uhrazená záloha a daňové přiznání

Často se stává, že daňový poplatník na hrazení záloh na daň zapomene. Jak postupovat, pokud zálohu na daň splatnou za prosinec 2017 uhradí až v roce následujícím? 

Tip: Stahujte kompletní daňové přiznání s přehledy pro ČSSZ a pojišťovny včetně VZP

Jak uvádí pro server Podnikatel.cz daňový poradce Jan Molín, pokyny pro podání daňového přiznání jsou tady poněkud zavádějící: Pokyny pro daňové přiznání k řádku č. 85 uvádějí: „uveďte souhrn záloh, které jste zaplatil (zaplatila), v průběhu zdaňovacího období 2017 nebo části zdaňovacího období 2017, za něž je podáváno DAP“. Z toho by bylo možné dovodit, že lze odečíst jen zaplacené zálohy v průběhu roku 2017.

Ale Jan Molín upozorňuje, že v této věci je třeba řídit se zákonem o daních z příjmů: Rozhodující je ustanovení § 38a odst. 1 zákona o daních z příjmů.

Po skončení zdaňovacího období nebo období, za něž je podáváno daňové přiznání, se zaplacené zálohy na daň, splatné v jeho průběhu, započítávají na úhradu skutečné výše daně. Ze záloh, u nichž došlo k prodlení s placením, se na úhradu skutečné výše daně započítají pouze zálohy zaplacené do lhůty pro podání daňového přiznání.

Pozdě zaplacenou zálohu na daň, která byla splatná v prosinci 2017, ale na jejích úhradu došlo až v lednu 2018, je možné odečíst v daňovém přiznání za rok 2017.