Hlavní navigace

Kamerové systémy snižují riziko vloupání. Fungují i atrapy

19. 3. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Investovat do bezpečnostního kamerového systému se vyplatí. Kamera velkou část nenechavců spolehlivě odradí a umožní snazší vyhledání případného pachatele.

Nejvíce se vykrádají restaurace, hostince a obchody. Ukazuje to žebříček vloupání do komerčních budov sestavený na základě policejních statistik. Lákavé jsou ale také kanceláře malých nebo středních firem a ušetřeny nejsou ani soukromé ordinace lékařů. Krádeže vloupáním přinášejí podnikatelům každoročně stamilionové škody na majetku. Podnikatelé riziko vloupání často podceňují. Následky přitom mohou být fatální. Nejde totiž jen o odcizení hotovosti, drahé elektroniky a dalších cenností. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Nevyčíslitelnou ztrátu představují citlivé informace uložené v ukradených počítačích. Tato ztracená data mohou znatelně zpomalit fungování některých firemních procesů nebo být využita pro konkurenční boj. Pachatelé mají zájem také o doklady, razítka nebo tiskopisy, které nezřídka zneužívají k páchání další trestné činnosti, k zakládání falešných podniků nebo provádění neoprávněných finančních transakcí, upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti NEXT.

Z hlediska vloupání patří mezi nejohroženější obchody s prosklenými výlohami, které nejsou chráněné bezpečnostní mříží nebo ochrannou fólií. Totéž platí pro nezabezpečené kanceláře, restaurace a hostince, kam se zloději obvykle dostávají tak, že rozbijí okenní tabuli, navrtají rám okna nebo vylomí zámkovou vložku dveří. K neoprávněnému vniknutí do objektů dochází nejčastěji vstupními či postranními dveřmi, popřípadě okny. Pokud se týká bytů, tady se může pachatel dostat i do vyšších pater například přes balkóny a dále balkónovými dveřmi vnikne dovnitř. Při vloupání do prodejen jsou evidovány případy, kdy pachatel vnikne dovnitř po rozbití výlohy, říká Eva Stulíková, vrchní inspektor na Policejním prezidiu. 

Vyhledejte své obchodní partnery a souvislosti. Vyzkoušejte Rejstřík firem

Pro firmy je nejefektivnější kombinace mechanického zabezpečení s elektronickými bezpečnostními systémy, například detektory, které registrují narušení prostoru, otevření dveří, oken, vrtání či řezání trezoru. Vhodné je také použití bezpečnostních kamer. A právě kamerové systémy jsou prvním tématem, který server Podnikatel.cz ve své malé sérii o zabezpečení provozoven přináší.

Analog nebo moderní IP?

Při budování kamerového dohledu je nutné zvolit kamery, které vyhovují jak potřebám objednatele, tak i prostředí, kde budou umístěny. V současné době je na trhu nepřeberná škála nejrůznějších bezpečnostních kamer. Pevné, kupolovité, otočné, kamery odolné proti vandalismu, vodotěsné a tak dále. Kamerové systémy mohou dnes detekovat pohyb, ale také dav lidí, mohou rozpoznávat tváře nebo registrační značky automobilů. Samozřejmostí je možnost sledování kamer na chytrých telefonech, majitel tak má okamžití přehled, co se v objektu děje. Ideální je spojení s alarmem. Když alarm vyvolá poplach, během několika vteřin lze na mobilu vidět, co se děje a podle toho zasáhnout, uvádí Karel Kuřítka ze společnosti Sikur Systems. Toto ale nabízejí jen moderní systémy. V první fázi je proto nutné rozhodnout se mezi klasickou analogovou a IP kamerou. Zásadní rozdíl těchto technologií je ve způsobu přenosu informací, tedy v tom, jak se přenáší obraz z kamer do záznamového nebo zobrazovacího zařízení.

První typ kamer pro přenos používá analogový přenos signálu, prakticky totožný se starým analogovým televizním vysíláním. Přenosová norma pro TV přenos je stará více než 50 let a z tohoto důvodu jsou možnosti tohoto typu kamer poněkud omezené. IP kamery používají pro přenos obrazu běžnou počítačovou síť, kde je pro přenos informací větší šířka pásma a kamery tak nejsou tolik omezené jako u předchozí technologie. V čem se naopak tyto dvě technologie v zásadě neodlišují, je způsob získávání obrazu a jeho základní fyzikálně-optické principy, komentuje Martin Göbl ze společnosti Stasa. Existuje i třetí technologie – HDcctv, která je mixem těchto dvou technologií. Je ale málo podporována. Prakticky všichni dodavatelé kamerových systémů dnes budou propagovat především IP řešení. Ta totiž přináší řadu výhod, především je to vzdálený přístup.

Pokud je v místě instalace IP kamerového systému internetové připojení, může se majitel firmy na systém vzdáleně připojit a sledovat tak živý obraz nebo záznam. Vzdáleně se dá na kamerový systém připojit i pomocí chytrých telefonů. Výhodou je, že záznam z IP kamer se dá ukládat na vzdálené úložiště. Při vniknutí do kanceláře je totiž velmi pravděpodobné, že bude odcizen počítač a s ním i záznam z kamer. Díky IP technologii se ale záznam odesílá na zabezpečené servery a je tak vždy k dispozici i pro pozdější identifikaci pachatele.

Záznam z kamer musí být čitelný

Hlavním kritériem kamerových systémů je také to, aby v co největším možném rozlišení ukládaly záznam s co nejmenší náročností na velikost dat a stejně tak i přenos obrazu. Postupem času se proto vyvíjely komprimační formáty, kde nejznámější je především formát H264, který se stává standardem kamerových systémů. Komprese představuje velice důležitý parametr. Jde o to, zda bude ztrátová nebo bezeztrátová. V případě bezeztrátové komprese je každý pixel ponechán nezměněn, takže výsledkem po dekompresi je identický obraz. Nevýhodou tohoto přístupu je, že kompresní poměr, tedy snížení dat, je velmi omezený. Kvůli omezeným kompresním možnostem se tyto formáty nehodí pro použití v oblasti síťového videa, kde je potřeba ukládat a posílat velké množství obrázků. 

Moderní IP kamera dokáže zachytit a zkompresovat například 30 samostatných obrázků za sekundu a následně zpřístupnit jako neustálý proud obrázků, které působí jako video. Díky tomu, že je toto video tvořeno jednotlivými JPEG záběry, je zachována kvalita obrazu. Nevýhodou je velká datová náročnost a nemožnost zaznamenání zvuku. Video používající tuto kompresi bude požadovat velký datový prostor pro záznam a případně také rychlé připojení k internetu. Některé kamerové systémy už mají v základu pokročilé analytické funkce, jakými jsou například počítání osob nebo aut, vstoupení a opuštění střeženého prostoru, zanechání či zmizení předmětu a tak dále. Samozřejmostí je v dnešní době kvůli spotřebě kapacity úložiště záznam obrazu na základě obrazové detekce pohybu. 

Desatero ochrany citlivých firemních dat

Nevybírejte na základě ceny, prodraží se to

Vybírat kamery je vhodné především podle kvality obrazu a podle toho, k čemu je kamerový systém primárně určen. Samozřejmě platí, že čím vyšší rozlišení, tím vyšší cena. Lze pořídit levný analogový kamerový systém v jednotkách tisíc a stejně tak je možno pořídit IP kamerový systém ve stovkách tisíc. Každý, kdo uvažuje o pořízení kamerového systému, by prvotně měl znát předpokládanou cenu investice, na základě které je kvalifikovaná firma schopna nalézt nejoptimálnější řešení. Špatně je zadání typu „chceme zabezpečit prostory, je nám jedno jak, protože tomu nerozumíme, ale rozhodující je pro nás nejlevnější řešení“. V tomto případě se stane to, že na instalaci kamerového systému je vybrána nejlevnější varianta bez ohledu na technologii, která pak v praxi nesplní ani základní očekávání klienta, varuje Petr Smutný ze společnosti ALARMTEC.

Ukazuje se, že investice do kamerového systému se vždy vyplatí. Stává se totiž nejen prevencí před vloupáním nebo vandalismem, ale také pomáhá zvyšovat pracovní morálku. A to nehledě na to, jestli je kamerový systém navržen pro preventivní náhled nebo monitorování pracovišť. Mnoho firem využívá i kamerový systém jako prvek bezpečnosti práce například při činnostech u nebezpečných strojních zařízení. Vzhledem k tomu, že dnes se jednoduchý kamerový systém se čtyřmi kamerami v analogovém provedení do interiéru dá pořídit včetně montáže za ceny od zhruba 15 000 korun, tak to asi není velkým problémem ani pro tu nejmenší provozovnu a vyplatí se. Například jsme prováděli montáže kamer do sítě prodejních stánků s pečivem, kde v nejmenších stáncích bylo po jednom kusu IP kamery s přenosem po internetu a centrálním nahráváním u provozovatele stánků, říká Luděk Chrástek ze společnosti KamerováTechnika.cz.

Kamery nezabrání vniknutí do objektu, ale fungují preventivně. Určitou skupinu nenechavců spolehlivě odradí. Především viditelné umístěné kamery a varovné samolepky odradí značnou část zlodějů. Liší se to ale samozřejmě podle typu provozovny. Například od provozovatele second handu máme zpětnou vazbu, že prakticky ze dne na den se jim po montáži bezpečnostních kamer snížilo manko ztraceného zboží minimálně o polovinu. Na druhou stranu existuje dost pachatelů nejnižší kategorie, jakými jsou třeba bezdomovci nebo narkomani, kterým je přítomnost kamer zcela lhostejná a kradou klidně přímo pod jejich dohledem. Jsou si vědomi praktické beztrestnosti, uvádí Luděk Chrástek.

Cokoli je podniknuto v oblasti prevence, má smysl. Jsou i tací, kteří si koupí jen maketu kamery a mají s ní úspěch. Atrapy z tržnic dokážou blikat nebo svítit. Na protřelého zloděje mít efekt nebudou, většina lidí je ale od skutečných funkčních kamer nerozpozná, říká Petr Smutný. Pokud tedy podnikatel nebo firma nemají dostatek finančních prostředků, mohou využít tohoto řešení. Preventivně je vhodné dát na výlohy falešné upozornění, že je prostor střežen kamerovým systémem. 

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).