Hlavní navigace

“Kancelářské krysy” v práci zanedbávají obědy a práci si berou domů

20. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Zaměstnanci pracující v kancelářích v nich tráví více času. Volný čas na oběd věnují brouzdání na internetu. Psychologové však zdvihají varovný prst.

Češi si berou práci domů a místo odpočinku na obědě raději brouzdají na internetu, aby si vyřídili soukromou poštu. V odpoledních hodinách navíc více pracují a mnozí přestali chodit na oběd vůbec. Vyplývá to ze snímku pracovního času, který připravila technologická společnost truconneXion na základě průzkumu u dvou set firem.

Ve srovnání s minulostí se zvýšilo využití firemních počítačů po dvanácté hodině. Zaměstnanci mají tendenci i v době oběda trávit čas na počítači, i když spíše relaxací než prací, říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Čtěte také: „Kancelářským krysám“ stačí voda z kohoutku, dělníci mají nárok na minerálku

Potvrzují se tak výzkumy portálu Profesia.cz, že až polovina Čechů si bere oběd do práce z domova, přičemž přibližně pětina zaměstnanců se nestravuje vůbec. Často si zaměstnanci nestíhají zajít na oběd, a proto je pro ně domácí strava výhodná, uvádí Kateřina Jaroňová, marketingová ředitelka Profesia.cz.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Čas oběda slouží podle psychologů hlavně k odreagování od pracovního stresu.

Konzumovat oběd v práci, v horším případě ještě přitom vyřizovat práci, není podle psychologů dobrý přístup. Čas oběda má sloužit hlavně k odreagování, proto i odchod z pracovního prostředí je žádoucí. Odborníci zároveň upozorňují na kombinaci jídla a internetu. Souvisí to s nezdravým trendem tzv. multitaskingu, kdy se lidé snaží dělat několik věcí najednou a tím chtějí ušetřit čas. Produktivita tohoto druhu je ale pochybná, při konzumaci jídla klesá soustředění pozornosti a mozek jde do lehkého útlumu, říká psycholog Michal Walter.

Češi se navíc více soustředili na práci v odpoledních a večerních hodinách. Stále více z nich se k pracovním aktivitám hlásí i z domova: Týká se to zejména menších firem do padesáti zaměstnanců, kde je kladen větší důraz na flexibilitu a výkon a zaměstnanci mají firemní počítače či tablety k dispozici i mimo firmu, vysvětluje Martin Hnízdil.Ve sledovaném  segmentu se pravidelná či příležitostná práce po 18. hodině týká každé druhé firmy.


Zdroj: truconneXion

Čtěte také: Za co můžete dát zaměstnanci okamžitě padáka? Čtěte příklady z praxe

Odborníci varují před situací, kdy se práce přes čas stává pevnou součástí životního stylu, narušují volný čas a dlouhodobě negativně ovlivňují pracovní výkon. Nadmíra přesčasů snižuje spokojenost pracovníka v osobním životě i v práci, a pokud tento stav trvá dlouhodobě, může se promítnout i do zdravotního stavu. Doporučují si proto přesně stanovit konec pracovní doby a plněné úkoly tomu časově přizpůsobit.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).