Hlavní navigace

Kavárna, ve které se zapomenete

8. 2. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 244974
Zveme vás na odpolední kávu do Grand Café Orient - jediné kubistické kavárny na světě. Najdete ji na Starém městě v Praze, kousek za Prašnou bránou, ve slavném Domě U Černé Matky Boží, jehož autorem je český architekt Josef Gočár. Po skoro 80-ti letech byla znovu otevřena v březnu 2005.

Kavárna: Grand Café Orient

Lokace: Dům U Černé Matky Boží, Ovocný trh 19, Praha 1

Gurmán - Grand Café Orinet - exteriér starý

Kavárnu najdete v prvním patře, kam vás buď vynesou vaše nohy, nebo můžete použít výtah. Doporučuji vyjít pěšky, budete mít čas seznámit se s kubistickou architekturou. Za dveřmi kavárny najdete po pravé straně kubistický bar s bufetem, po levé straně si můžete odložit oděvy na věšák, tašky na židle a zároveň se vybavit čtivem, v nabídce je jak denní tisk, tak časopisy určené převážně podnikatelům. Je možné, že oblíbená místa u oken budou obsazená, ale sedí se tu pohodně kdekoli. Vejde se sem přes sto návštěvníků. Hrají tu příjemnou muziku převážně 20. až 30. let, já jsem měla štěstí na Jana Wericha. Vyberete si místo, vychutnáváte si objednané delikatesy a necháváte se unášet příjemnou domáckou atmosférou, umocňující výhled na okolní domy, které pamatují dlouhou historii. V tu chvíli se zastaví čas a vy se jen neradi necháváte čímkoli rušit, takže sem klidně zajděte i sami a nechte mluvit vaše myšlenky. Pokud se potřebujete na chvíli zastavit, vystoupit z pracovního shonu, tak toto místo je pro vás ideální a přitom ho najdete v samém centru Prahy, na turistické trase.

Z nabídky vybíráme

Gurmán - Grand Café Orient - věneček
kubistický věneček (25Kč),
sladké, slané palačinky (85 – 105 Kč),
Káva Grand Orient (espresso, 2cl bacardi rum, 2cl kahlúa, šlehačka – 78 Kč)
Káva Royal (espresso, čokoládový sirup, 2cl kahlúa, 2cl Napoleon brandy, šlehačka – 85 Kč)

Moje objednávka:

Jablečný závin s karamelovou omáčkou a vanilkovou zmrzlinou (85 Kč)
Neperlivá voda (0,25l – 28 Kč)
Káva Latte (56 Kč)

Čerstvý zákusek určitě nikoho nezklame, ať si vybere jakýkoli. Překvapil mě výběr cukrů, na stolech najdete tmavý i světlý cukr. Sáhla jsem po mém oblíbeném tmavém, protože má podle mě i lepší chuť, takže káva byla zcela podle mého gusta.

Interiér

Gurmán - Grand Café Orinet - interiér

Majitel kavárny Rudolf Břínek, který prostory před třemi roky otevřel, se snažil maximálně zachovat původní interiér, kterému vévodí kubistický design. Za zmínku stojí např. pasířské prvky lustrů a luceren a zelenobílý proužek na stěnách a na nábytku. U oken jsou lavice, uprostřed stolky s židlemi. Nejen při první návštěvě vás zaujme vše od stropu až po podlahu. Možná, že kdyby byla ve vedení kavárny žena, že by prosadila živé květiny, které v interiéru chybí. Zároveň ale nechci zapřít opečovávané květiny v truhlících na balkóně.

Obsluha

Personál kavárny tvoří muži, jsou všudypřítomní a všimnou si vás hned mezi dveřmi. Na place se pohybují dva číšníci, za barem jeden. Nikam nepospíchají, jsou ochotni vám vše vysvětlit, doporučit, nabídnout, neustále se ujišťují, zda-li je všechno v pořádku.

Služby

Gurmán - Grand Café Orient - klavír

V kavárně můžete zahájit den v 9 hodin snídaní, pokračovat lehkým obědem, případně setrvat až do 22 hodiny, kdy se zavírá. O víkendu se dveře otevírají od 10 hodin. Kuchyni vévodí muž – cukrář, který připravuje čerstvé zákusky, které se na přání stálých zákazníků obměňují. Manažer kavárny Tomáš Břínek sice nemá nic proti zahraničním návštěvníkům, kterým se tu moc líbí, ale raději dává přednost stálé české klientele. Doporučuji kavárnu navštívit od čtvrtka do soboty, od 16. hodiny, kdy tu k poslechu hraje pianista Aladar Lašanský.

MM červen tip 1

Co se týká pracovní návštěvy kavárny – k dispozici je tu připojení k internetu, uspořádat tu můžete tiskové konference. Rádi se tady prezentují i veřejně známé osobnosti. Tomáš Břínek doporučuje i přednášky o pražské architektuře určené pro laickou veřejnost (objednejte se předem, je o ně velký zájem, další informace najdete na stránkách kavárny). A zakoupit si s sebou můžete neodolatelné dorty a minidezerty (jen na objednávku) a kubistické šálky s talířky. Návštěvu kavárny doporučuji uskutečnit, pokud už nemáte další program, protože z téhle kavárny se vám nikam nebude chtít!

Gurmán - Grand Café Orient - balkon

Chápu, že památkáři jsou proti jakékoli změně v takovémto unikátním kubistickém domě, ale za kuřácký prostor, který není alespoň z části vymezen nekuřáckou zónou, ubírám jednu hvězdičku z plného počtu. Komu z vás to vadí, musíte si počkat na teplejší dny, kdy jsou otevřené balkóny, dostatečně se tak větrá, anebo se můžete usadit na jednom z balkónových míst.

Gurmán - hodnocení 4

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).