Hlavní navigace

Každá třetí firma v ČR je terčem podvodu. Čelí například úplatkářství a korupci

28. 3. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Téměř třetina českých firem se stala terčem podvodného jednání. Hrozbou samotnou mohou být také zaměstnanci. Firmám chybí nástroje na odhalení.

Za poslední dva roky bylo 33 procent firem obětí hospodářské kriminality. Nejvíce podvodnému jednání musely čelit firmy z finančního a výrobního odvětví. Podvod se týkal především oblasti nákupu, ještě častěji šlo o zneužití majetku daného podniku nebo podvody spotřebitelské. 

Psali jsme: Vydírání podnikatelů – fenomén 90. let, nebo stále aktuální hrozba?

Třetina útoků se pak týká počítačové kriminality, která v ČR oproti roku 2016 klesla na 25 %. Případy podvodů v ČR se zdají být ve srovnání s výsledky předloňského průzkumu sice na ústupu, je však otázkou, kolik podvodných jednání zůstane dále neodhaleno, uvádí Kateřina Halásek Dosedělová z forenzního oddělení PwC ČR.

Právě nástroje na odhalení podvodného jednání, a to v jakékoli oblasti, českým firmám mnohdy chybí. Proto zůstávají některá jednání neodhalena. Nejběžnějším útokem v oblasti kyberkriminality je phishing, kterým je napadeno až 41 % podniků, následuje vyděračský malware napadající 37 % firem.

Mohlo by vás zaujmout: Najměte si do firmy hackera. Otestuje vám zabezpečení IT

V současnosti jsou časté například falešné e-maily od ředitelů společností s příkazem převést určitý finanční obnos na zadaný účet, což se stalo i jedné české firmě na Moravě, uvádí příklad Michal Čábela, vedoucí týmu kybernetické bezpečnosti PwC ČR. A dále dodává, že největším nebezpečím pro firmu jsou sami zaměstnanci.

Následky podvodného jednání

Podvodné jednání, které cílí na firmy, může mít za následek nejen finanční ztrátu, ale mnohdy je horší pošramocená pověst společnosti. Často firmy zmiňují také narušení pracovní morálky zaměstnanců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).