Hlavní navigace

Každý 12. živnostník v Česku je cizinec. Nejvíce cizích OSVČ je z Ukrajiny

14. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Necelých 10 procent ze všech podnikatelů tvoří u nás cizinci. Nejvíce z nich je přitom z Ukrajiny, dominují oboru stavebnictví.

Každý 12. živnostník v České republice má cizí státní příslušnost. Počet podnikatelů-cizinců má však klesající tendenci. Největší zastoupení mají Ukrajinci, následují Vietnamci a Slováci. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Podnikatelské prostředí v Česku si podmanili Ukrajinci v oboru stavebnictví. 

Cizí podnikatelé přitom dosahují v Česku zisku častěji než tuzemští podnikatelé. Zisk je u cizinců v rozmezí 95 % – 98 % všech daňových přiznání, což je o desetinu více jak u českých podnikatelů. I přesto, že drtivá většina cizinců dosahuje zisku, tak jeho výše na jedno daňové přiznání je o čtvrtinu nižší než u našich živnostníků, říká předseda AMSP ČR Karel Havlíček

Počet cizích podnikatelů u nás kulminoval v roce 2011. Od té doby má stále klesající tendenci. V současnosti je v Česku registrovaných 83 569 cizích podnikatelů. Kopíruje se tak i celkový trend počtu tuzemských živnostníků, který je rovněž na sestupné tendenci, a to zejména u fyzických osob, které mají podnikání jako činnost hlavní, připomíná Havlíček. 

Čtěte také: Proč nelze zjistit, proč klesá počet OSVČ hlavních? A zajímá to vůbec někoho?

Nejvíce podnikatelů s cizí státní příslušností je z Ukrajiny. Tvoří 32,3 % všech podnikatejících cizinců. Následováni jsou Vietnamci, kterých je z celkové počtu cizích podnikatelů rovných 30 %. Na třetí příčce jsou Slováci (15,4 %). Zatímco Ukrajinci dominují oboru stavebnictví, stejně jako Slováci, Vietnamci mají pod palcem maloobchod. 


Autor: AMSP ČR

Ze všech zemí V4 má Česko nejvyšší podíl cizinců, a to ve výši 4,01 %, přičemž jen občané Ukrajiny, Vietnamu a Slovenska tvoří 60 % všech cizinců u nás. Z pohledu podnikatelského je u nás 8,6 % podnikatelů s cizí státní příslušností, uzavírá Havlíček. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).