Hlavní navigace

Kdo bude na Ostravsku podnikat, jestli dojde uhlí?

3. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zástupci firem a institucí Moravskoslezského kraje se v pondělí sešli, aby prodiskutovali dlouhodobou perspektivu kraje. Během příštích 20 let by se totiž měly vyčerpat zásoby černého uhlí, což se výrazně promítne do ekonomiky v regionu. Velká část firem v Moravskoslezském kraji má svoji činnost navázanou právě na těžbu uhlí a jakmile dojde, mohly by o práci přijít až desetitisíce lidí.

Pokud nezahájíme těžbu v Dole Frenštát, a to neuděláme bez připravené státní energetické koncepce, která bude určovat směr dalších záměrů v oblasti uhelné politiky státu, tak tady budeme těžit už jen zhruba dvacet let, potvrdil Ján Fabián, ředitele pro rozvoj a strategii společnosti OKD, která v regionu černé uhlí těží.

Všichni diskutující se shodli, že se musí nejprve rozhodnout, co se udělá s uhlím, které leží pod Beskydami. Hlavním odvětvím v kraji by mělo zůstat i v následujících letech hutnictví a strojírenství. Je nezbytné ovšem hutnictví výrazně modernizovat a ekologizovat hutní procesy. Klíčové pro region je rovněž strojírenství ve všech svých odvětvích zejména špičkové know-how uplatnitelné na světových trzích, uvedli účastníci konference ve svých závěrech.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).