Hlavní navigace

Kdo chce dostat zboží do Vánoc, už by neměl nakupovat v mimoevropských e-shopech

5. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Zatímco z evropských e-shopů vám pošta zboží doručí ještě do Vánoc, z obchodů mimo Evropu to nejspíše již nestihne. Už teď totiž zásilky nabírají zpoždění.

Kdo se rozhodne zakoupit zboží v zahraničním e-shopu, musí počítat s určitou časovou prodlevou, než se k němu nákup dostane. Pokud se jedná o evropský online obchod, Česká pošta ujišťuje, že zboží standardně dodává do pěti dnů a že by tak mělo dorazit ještě do Vánoc. Rychlému odbavení napomáhá i skutečnosti, že zásilky nemusí projít celním řízením a nevztahuje se na ně dopočet DPH. Přepravní doba je krátká a s evropskými poštovními operátory má Česká pošta jen dobré zkušenosti, doplnila Marta Selicharová, mluvčí České pošty.

Čtěte také: Klienti České pošty čelí dalšímu phishingovému útoku

Jestliže si však někdo objedná zboží z e-shopů třetích zemí, dorazí mu nejspíše až po svátcích. Během roku stráví zásilky z třetích zemí na cestě do Česka zhruba dva týdny a před Vánoci se tato doba navíc prodlužuje. Objednané zboží musí místní e-shop vyskladnit a předat místní poště, která zásilku pošle prostřednictvím zvoleného dopravce do naší republiky. Teprve poté zboží přebírá naše pošta, zásilky vytřídí, a buď je rovnou předá pro doručení, anebo ve spolupráci s adresátem připraví podklady pro celní řízení, pokud hodnota zboží přesáhne 22 euro, vysvětlil Přemysl Šámal, vedoucí odboru balíkových zásilek na vyměňovací poště v Praze, určené pro zásilky z původních zemí západní Evropy a třetího světa včetně USA.

Roste počet zásilek z Asie

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Počet přepravených zásilek vždy začně stoupat od poloviny září. Tehdy se zpravidla zvýší o desetinu. V předvánočním období pak přijde další nárůst, který dosahuje až 50 %. Největší podíl mají zásilky listovní, i ty však využívají e-shopy. Listovní zásilky totiž mohou dosahovat hmotnosti až dvou kilogramů. Nejvíce jich do republiky přijde ze zemí jihovýchodní Asie (Čína, Hong Kong), Německa, Polska a Slovenska. V počtu balíků pak vévodí Slovensko, Německo a Rusko.

Čtěte také: 3 tipy na úchvatné britské eshopy, které mají dopravu do Česka zdarma

Právě zásilky z Asie vytlačují v posledních letech dříve oblíbené nákup v USA. K celnímu odbavení připravila Česká pošta v roce 2013 více než 2 miliony zásilek. Ještě před třemi roky byl počet zásilek ze zahraničí přibližně stejný jako počet zásilek, které směřovaly z Česka do zahraničí. V posledních letech ale již vedou zásilky ze zahraničí.

O zpracování zásilek ze zahraničí se u nás starají tři vyměňovací pošty. Praha je určena pro bývalé země západní Evropy, USA a třetí země, vyměňovací pošta v Chebu je určena především pro Německo a vyměňovací pošta Břeclav pak zejména pro Slovensko.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).