Hlavní navigace

Kdo dokládá sociálce vedlejší výdělečnou činnost?

14. 4. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jestliže chcete být považování za OSVČ vedlejší, musíte vždy oznámit zákonný důvod, a to nejpozději na Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2010. Od roku 2009 není nutné důvod dokládat, za podmínky že má sociálka takový údaj ve své evidenci. Zejména se jedná o zaměstnání, které založilo účast na důchodovém pojištění, pobírání peněžité pomoci v mateřství, rodičovského příspěvku a pobírání důchodu.

Doložení je naopak nezbytné u studentů, společníků a jednatelů společností nebo výkonu zaměstnání malého rozsahu. Dokládá se potvrzením o studiu a potvrzením od zaměstnavatele. Důvod k OSVČ vedlejší se dokládá nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl přehled podán. V případě že OSVČ důvod nedoloží, bude její činnost v roce 2010 považována za hlavní. K pozdějšímu doložení se nepřihlíží. O doložení či nedoložení podrobněji na stránkách ČSSZ.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).