Hlavní navigace

Názory k článku Kdo je zodpovědný za chyby v daňovém přiznání, které zpracoval daňový poradce?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 15. 8. 2018 11:27

  bez přezdívky

  K tomuto článku mám výhradu.
  Sám jsem používal, skoro 10 let, služby účetní firmy, která sama byla zapsaná v Komoře daňových poradců jako právnická osoba a kterou vlastní poradkyně rovněž zapsaná v KDP jako daňový poradce.
  Přestože nám účtovala odborná firma daňového poradce, v mém případě poradkyně z Příbrami, která sama sestavovala daňová přiznání k DPH i ke všem daním a zastupovala na plnou moc i jednání před FÚ mou společnost tak jsem byl nakonec odsouzen já, jako vlastník, firmy, ale nikoliv za fiktivní faktury, jak nyní rozhlašuje poradkyně, ale za špatně zaúčtované relevantní doklady, kdy firmy bez DPH zaúčtovala do firem s DPH a já pak získal neoprávněně DPH !!! Chyba za kterou by se styděl absolvent 1 ročníku obchodní školy při hodině účetnictví.
  Poradkyně vypovídala před soudem jako svědek, nejen před soudem, aniž ji zajímala povinná mlčenlivost i Etický kodex daňových poradců a označila mě za viníka s tím, že nebyla povinna kontrolovat doklady a v případě mlčenlivosti vypovídá jen jako účetní k účetním věcem.
  I soud jí dal za pravdu, aniž zkoumal ke všemu čemu se poradkyně vyjadřoval,a a umožnil tak kdykoliv daňovým poradcům svého klienta nechat zavřít za banální chyby v zaúčtování dokladů a staří říct, že se vyjadřuje jen k účetním dokladům. Tím se z daňového poradce stane na chvilku účetní, ale účtuje si za daňové poradenství nemalé částky.

  Nakonec jsem byl za pomoci odvolacího soudu v Praze zproštěn obvinění úředníkem FÚ a daňové poradkyně, která po celou dobu spolupracovala se státní správou pomocí velmi vágních úvah a domněnek, ale svého klienta se nezastala ani jednou.

  Tím chci upozornit, že ani poradce a jeho odborná firma není zárukou, že bude "umět" účetnictví a poradenství a pokud něco zkazí tak to svede na svého klienta a ještě jej při tom dehonestuje a lže. A za to několik let platíte nemalé částky a nijak to neovlivníte pokud je neseriózní poradce.
  Růžička

 • 15. 8. 2018 22:07

  Filip Macoun (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Dobrý den,

  děkuji za článek věnovaný vztahu mezi klienty a daňovými poradci a dovoluji si reagovat na příspěvek uvedený v diskusi.

  Aniž bych chtěl jakkoli zpochybňovat zmiňovaný případ, kdy mohlo skutečně dojít nejen k neodbornému poskytování daňového poradenství, ale rovněž k pochybení daňové poradkyně v etické rovině, v praxi se setkávám spíše s tím, že právě daňoví poradci jsou často Posledními Mohykány, jimž záleží na formální i věcné správnosti účetnictví. Bez toho totiž není práce daňového poradce možná, resp. podobá se věštění z křišťálové koule.

  Klienti jsou si bohužel často málo vědomi alespoň základních parametrů, které musí účetnictví splňovat, a účetní firmy (pokud nejsou vedeny opravdovými odborníky) nejsou klientům schopni poskytnout odpovídající metodické vedení.

  Pokud klient nepředá všechny potřebné doklady (resp. ani neví, které doklady je nutné k zaúčtování předat), pokud neprobíhají řádné či průběžné inventarizace (nejen hmotného majetku, ale například i pohledávek, všech typů závazků atd.) a pokud účetnictví obsahuje řadu "nevyjasněných položek" v lepším případě odstavených na účtech tzv. jiných pohledávek či závazků, pak se není co divit, že účetnictví (případně daňová evidence) neposkytuje věrný a poctivý obraz, což se logicky projeví i v oblasti daní.

  Pochopitelně, je to často otázka ceny služeb (jako ve všem). Nicméně bych si dovolil všem daňovým subjektům důrazně doporučit alespoň to, aby si od svých účetních nechali pravidelně předkládat inventury rozvahových účtů (tj. detaily konečných zůstatků majetku a závazků). Pokud účetní firma není schopna udržovat tzv. vyčištěná a spárovaná saldokonta, pak je třeba ji vyměnit.

  Daňový poradce vám může být nápomocen "ohlídat" nejen daně, ale do značné míry i účetnictví a tím přeneseně i celé vaše hospodaření. Záleží na tom, co si objednáte, jak se píše ve článku...

  S přáním všeho dobrého

  Filip Macoun
  daňový poradce

 • 16. 8. 2018 9:11

  M.M. (neregistrovaný) ---.210.broadband2.iol.cz

  Dobrý den,

  daňový poradce má především zpracovávat daňová přiznání a navrhovat zákonné daňové optimalizace. Pokud chce také účtovat měl by také vlastnit příslušný ŽL na vedení účetnictví a daňové evidence. Bohužel, ne všichni daň. poradci jsou současně zkušeným účetním. Také jejich zákonné pojištění obvykle nekryje chyby účetní, ale je vázáno na omyly v daňové problematice. Naopak účetní by se neměl pouštět do zpracování daňových přiznání, protože obvykle nekryje pojistka ( pokud jí má uzavřenou, účetní nemusí být pojištěn ze zákona povinně ). Účetní může dle variace svého pojištění sestavovat výkazy, přiznání a tvrzení, které přímo navazují na jím zpracované účetnictví, za předpokladu že nebudě provádět daňové optimalizace ( jinak to nekryje pojištění a ani náplň ŽL )

  Daňový poradce ve své podstatě nemá hlídat účetnictví, není to předmětem výkonu daňového poradenství, pokud někdo " hlídá účetnictví " pak buď účetní ( samozřejmě s ŽL a v rozsahu své smlouvy o vedení účetnictví ) případně auditor ! a to buď ze zákonné povinnosti ověření účetnictví a nebo si samozřejmě může kterýkoli klient objednat audit účetnictví dobrovolně.

  Pak bohužel mohou nastávat i takovéto uvedené případy.

  Komplexně je tato problematika shrnuta zde : http://www.prekon.cz/1487846103/na-odbornou-praci-si-najdete-odbornika-ucetni-vs-danovy-poradce.html

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).