Hlavní navigace

Názor k článku Kdo je zodpovědný za chyby v daňovém přiznání, které zpracoval daňový poradce? od Filip Macoun - Dobrý den, děkuji za článek věnovaný vztahu mezi klienty...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 15. 8. 2018 22:07

  Filip Macoun (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Dobrý den,

  děkuji za článek věnovaný vztahu mezi klienty a daňovými poradci a dovoluji si reagovat na příspěvek uvedený v diskusi.

  Aniž bych chtěl jakkoli zpochybňovat zmiňovaný případ, kdy mohlo skutečně dojít nejen k neodbornému poskytování daňového poradenství, ale rovněž k pochybení daňové poradkyně v etické rovině, v praxi se setkávám spíše s tím, že právě daňoví poradci jsou často Posledními Mohykány, jimž záleží na formální i věcné správnosti účetnictví. Bez toho totiž není práce daňového poradce možná, resp. podobá se věštění z křišťálové koule.

  Klienti jsou si bohužel často málo vědomi alespoň základních parametrů, které musí účetnictví splňovat, a účetní firmy (pokud nejsou vedeny opravdovými odborníky) nejsou klientům schopni poskytnout odpovídající metodické vedení.

  Pokud klient nepředá všechny potřebné doklady (resp. ani neví, které doklady je nutné k zaúčtování předat), pokud neprobíhají řádné či průběžné inventarizace (nejen hmotného majetku, ale například i pohledávek, všech typů závazků atd.) a pokud účetnictví obsahuje řadu "nevyjasněných položek" v lepším případě odstavených na účtech tzv. jiných pohledávek či závazků, pak se není co divit, že účetnictví (případně daňová evidence) neposkytuje věrný a poctivý obraz, což se logicky projeví i v oblasti daní.

  Pochopitelně, je to často otázka ceny služeb (jako ve všem). Nicméně bych si dovolil všem daňovým subjektům důrazně doporučit alespoň to, aby si od svých účetních nechali pravidelně předkládat inventury rozvahových účtů (tj. detaily konečných zůstatků majetku a závazků). Pokud účetní firma není schopna udržovat tzv. vyčištěná a spárovaná saldokonta, pak je třeba ji vyměnit.

  Daňový poradce vám může být nápomocen "ohlídat" nejen daně, ale do značné míry i účetnictví a tím přeneseně i celé vaše hospodaření. Záleží na tom, co si objednáte, jak se píše ve článku...

  S přáním všeho dobrého

  Filip Macoun
  daňový poradce

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).