Hlavní navigace

Kdo nám zaplatí 60 000 Kč, co nás stála implementace #EET v e-shopu?

21. 12. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ústavní soud rozhodl, že evidovat platby kartou byla blbost. My jsme ale za jejich implementaci do #EET zaplatili v našem e-shopu 60 tisíc korun. A co teď?

Kdo nám tyhle náklady vrátí? My, když uděláme chybu vůči státu, tak nás potrestá rychleji, než Usain Bolt uběhne stovku. A kdo teď potrestá stát, když rozhodl špatně a vymyslel nesmyslný zákon, což teď Ústavní soud potvrdil? Odpověď známe všichni.

Bylo logické, že kravina se musí ukázat

Na obchody jsme tak pořídili terminály napojené na EET a je to. Pár tisíc a vše vyřešeno. Ale ty e-shopy se vám nepovedly, pánové. A nejhorší je, že oni už to tuší. A brzy to změní. Jenže my už budeme mít za desítky tisíc zbytečně naprogramované systémy. A jsem moc zvědavý, kdo nám pak ty vyhozené desítky tisíc vrátí, takhle jsem v lednu zakončil své zamyšlení nad zaváděním EET pro platby kartou na e-shopech. A neuběhl ani rok a je to tu. Svou věšteckou kouli zatím do popelnice házet nebudu…

Čtěte více: Díky, pane ministře, implementace #EET nás v e-shopu vyjde na 60 tisíc korun

Bylo logické, že kravina se prostě dříve nebo později musí ukázat. A teď na ni ukázal Ústavní soud, který v pátek zrušil některé části zákona o evidenci tržeb. Od 28. února 2018 se ruší povinnost evidovat tržby, které jsou uskutečněny bezhotovostním převodem peněžních prostředků.

Třeba tedy i do EET doposud spadající platba kartou, za kterou bychom jako majitelé e-shopů byli nejšťastnější, kdyby byla nejvíce využívanou platbou. Zákazníka na konci objednávky nasměrujeme na bezpečnou platební bránu, on zadá údaje a je to. Rychlá a moderní metoda. My máme peníze takřka hned a víme, že zákazník si zboží pravděpodobně přebere. Peníze jsou na účtu, čili vše lze prokázat finančnímu úřadu, a je velmi těžké jakkoliv český stát oklamat. Pánové na ministerstvu měli jiný názor, Ústavní soud ne.

Čtěte také: Ústavní soud zrušil #EET na platby kartou a také náběh 3. a 4. vlny

Kdo nám náklady zaplatí? Nikdo

Po zavedení EET pro platby kartou na e-shopech se stalo to, že mnoho menších e-shopů platby kartou zrušilo. Nechtěly investovat do implementace a propojení svých systémů s EET. Takže nastal paradox, kdy se celý svět snaží zákazníky učit platit kartou a u nás e-shopy tuto metodu hojně schovávaly, aby nemusely řešit celou tu složitou administraci kolem EET.

Ona dobírka, která je v ČR strašně oblíbená, je pro nás e-shopy totiž logicky nejhorší platební metodou. Lidé prostě ještě nevyndali peníze z kapes, a tak zboží objednávají tak nějak ve stylu: Teď objednám a pak uvidíme.

A pak si objednávku nevyzvednou, protože je to přeci fuk, když není zaplacená. To je samozřejmě pro nás nejhorší varianta. Náklady na krabici, lepenku, tisk faktury, práci lidí na expedici a cenu za dopravné tak vyhazujeme oknem úplně zbytečně.

A teď tedy platby kartou na e-shopu zase v EET nebudou. Ústavní soud rozhodl, že to byla blbost, a co teď? My máme složitě propojené systémy, programátoři a projektoví manažeři mají zaplaceno za svůj čas (celkem kolem 60 000 Kč u nás). A co teď? Kdo nám tyhle náklady vrátí?

Čtěte také: Tisíce e-shopů zaváděly drahé řešení #EET online plateb, peníze vyhodily z okna

My, když uděláme chybu vůči státu, tak nás potrestá rychleji, než Usain Bolt uběhne 200m závod. A kdo teď potrestá stát, když rozhodl špatně a vymyslel nesmyslný zákon, což teď Ústavní soud potvrdil?

Odpověď známe všichni.

Čtěte také: Když už to řešení #EET pro online platby máte, tak tyto tržby evidujte, radí MF

Čas jsme mohli věnovat užitečnějším věcem

Ale víte, co mě na tom mrzí nejvíce? Že jsme ten čas, věnovaný napojení e-shopů na EET, mohli věnovat mnohem užitečnějším věcem. Aktuálně jsme s Different.cz ve 4 zemích Evropy a strašně bychom ocenili nějakou podporu od státu k tomu, abychom v té Evropě mohli hrát první housle.

A klacky pod nohy jako napojování EET pro e-shopy, které po roce zase rušíme, nám nepomohou nikomu.

A přitom já pořád strašně pevně věřím, že my z téhle malé zemičky ve středu Evropy dokážeme Evropě a světu nakopat zadek. Jen potřebujeme od státu trošku rozumu. Tak příště prosím, pánové tam nahoře, přečtěte si toto pořekadlo: Dvakrát měř, jednou řež. Jo a přečtěte si ho nejméně dvakrát.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).