Hlavní navigace

Kdo platí pojistné při neoprávněné výpovědí?

26. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pojistné při prokázané neoprávněné výpovědi ze strany organizace zaplatí zaměstnavatel spolu s ušlou mzdou. Jestliže zaměstnanec na základě dohody se zaměstnavatelem opětovně nastoupí do zaměstnání, jedná se z hlediska pojištění o nepřetržité trvání pracovního poměru. Pojištěnec je zpětně považován za zaměstnance po celou dobu jeho trvání. Zaměstnavatel mu musí uhradit za dobu neoprávněné výpovědi náhradu mzdy, tj. mzdu, která by mu náležela, a z této náhrady mzdy odvést pojistné. Na části pojistného se podílí zaměstnanec.

Náhrada mzdy se ovšem nerozpočítává na jednotlivé kalendářní měsíce, nepromítne do vyměřovacích základů v období, za které náhrady mzdy náleží. Pokud se ale jednalo o pracovníka, který je povinen dodržet zákonem stanovený minimální vyměřovací základ, a ve výše uvedených měsících byl jeho vyměřovací základ nulový, je zaměstnavatel povinen předat zdravotní pojišťovně opravené Přehledy o platbě pojistného na zdravotní pojištění zaměstnavatele. V jednotlivých kalendářních měsících navýší vyměřovací základ o částku minimálního vyměřovacího základu, tj. o 8 000 Kč, a doplatí z této částky pojistné ve výši 13,5 %. Jak informuje Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, vzhledem k tomu, že pojistné bude uhrazeno po splatnosti, je plátce pojistného, tj. zaměstnavatel, povinen uhradit z těchto plateb penále ve výši 0,05 % za každý kalendářní den.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).