Hlavní navigace

Kdo s koho? Výrobci minerálek útočí na vodu z kohoutku, není prý bezpečná

25. 7. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Výrobcům balených vod se nelíbí kampaň, která propaguje vodu z kohoutku i v restauracích a která slaví úspěch. Podle výrobců není voda z kohoutku bezpečná.

Svaz minerálních vod a Potravinářská komora ČR (PK ČR) vyrazily do ostrého boje proti vodě z kohoutku, jejíž pití v restauracích propagují Veolia Voda Česká republika a Pražské vodovody a kanalizace. Podle svazu a komory není voda z kohoutku zdaleka tak bezproblémová a nezávadná, jak tvrdí Veolia. Voda z kohoutku prý obsahuje pesticidy nebo zbytky léčiv. Veolia toto tvrzení odmítá a za pravdu ji dává i sdružení dTest, které kouhoutkovou a balenou vodu před několika lety testovalo. Výsledky ukázaly, že kohoutková voda nemá nižší kvalitu než balená a naopak u balených vod bylo zjištěno více nedostatků.

Čtěte také: Voda v barelech. Je pro zaměstnance nutná, když z kohoutku teče pitná?

Boj proti vodě z kohoutku se vyostřil

Svaz minerálních vod a Potravinářská komora ČR se rozhodly postavit projektu “Čerstvá kohoutková”, který propaguje pití kohoutkové vody v restauracích. Svaz upozornil na to, že společnost Veolia, která za projektem stojí, používá nepravdivé argumenty. Limity pro kohoutkovou vodu jsou podle svazu méně přísné než pro vody balené a navíc může hygienik i z těchto limitů udělit výjimku. Například v Plzni je situace taková, že dvacet let stará úpravna vody, která odebírá vodu z Úhlavy, není schopná upravit deště, které splachují hnojiva z polí do Úhlavy. Taková voda, u které se prokázal výskyt pesticidů, pak teče do plzeňských domácností a restaurací, uvedla Jana Ježková, předsedkyně svazu.

Jak doplnila dále Ježková, kohoutková voda není vždy čistá. V povrchové vodě se údajně vyskytují i látky, které vodárenskými technologiemi není možné odstranit. Jedná se například o zbytky léčiv, kosmetických nebo čistících prostředků. “Tyto složité chemické látky se stále přeměňují a jejich detekce je problematická,” dodala Ježková.

Pijete raději vodu z kohoutku, nebo balenou?

Podobně se také vyjádřila Potravinářská komora ČR, která je podle svých slov znepokojena mediálními útoky směřující ke konzumaci balených vod a podporou pitné vody stočené z kohoutku. Podle komory jsou balené vody bezpečnější a zdravější. U kohoutkové vody, která má za sebou možná pobyt v nekvalitním vodovodním řadu ve společnosti zbytků hormonů a léčiv, si spotřebitel o bezpečnosti může nechat leda tak zdát, komentovala Jarmila Štolcová, mluvčí PK ČR.

Čtěte také: „Kancelářským krysám“ stačí voda z kohoutku, dělníci mají nárok na minerálku

Voda z kohoutků je v pořádku, potvrzuje i dTest

Nařčení svazu a PK ČR ale společnost Veolia odmítá a tvrdí, že se v jejich stanoviscích objevují nepravdivé věci. Každý měsíc zveřejňuje Veolia výsledky kompletního rozboru vody, která splňuje hygienické limity dané vyhláškou ministerstva zdravotnictví. Například v Plzni se dnes nachází všechny parametry pod limitem a pesticidních látek je méně než 0,01 mikrogramů, což je pod hranicí měřitelnosti. Podobně to bylo ze zbytky léků. Štvavé výpadky proti kohoutkové vodě, nás vedly k tomu, že jsme v Praze dali udělat rozbory vody z hlediska zbytků léků. Ve všech vzorcích vody byly sledované chemické sloučeniny v tak malém množství, že byly pod mezí stanovitelnosti, uvedla serveru Podnikatel.cz Marcela Dvořáková, mluvčí společnosti Veolia.

Čtěte také na Vitalia.cz: Potravinářská komora zpochybnila kvalitu kohoutkové vody

Prohlášení svazu a komory navíc přišlo jen několik dní poté, co se objevila zpráva, že projekt Čerstvá kohoutková slaví úspěch a že se do něj zapojují další a další restaurace. Celkově vodu z kohoutku už nabízí přes 800 restaurací, z čehož se více než 500 nachází v Praze. Za poslední rok tak přibyly asi tři stovky restaurací. Kampaně za pití vody z kohoutku se konají po celém světě. V USA se do projektu například zapojilo tisíce restaurací a zaštítily ho svým jménem herečky Sarah Jessica Parker a Lucy Liu. V Londýně vodu z kohoutku propagovali i členové britského parlamentu a michelinští šéfkuchaři.

Čtěte více: Už stovky českých restaurací nabízejí zákazníkům vodu z kohoutku

Že česká voda z kohoutku nemá nižší kvalitu než voda balená, potvrdily také analýzy sdružení dTest v roce 2009. Sdružení tehdy testovalo kohoutkovou v pěti velkých městech a také balenou vodu (testováno bylo 18 značek balených pitných, pramenitých, kojeneckých a minerálních vod). U kohoutkové vody se vyskytl problém v Plzni a Ostravě. V ostravském kohoutku převýšilo český limit množství chloroformu, které se ale na druhou stranu nacházelo výrazně pod požadavkem evropské směrnice. Nadlimitní množství železa pak obsahovala pitná voda z Plzně. U balených vod bylo zjištěno nedostatků více, mj. nedovolený výskyt cizorodých organických látek (chloroform, benzo(a)pyren, dichlormethan), nadlimitní obsah dusitanů a zvýšený počet organotrofních bakterií, uzavřela Nikola Švábová, mluvčí sdružení dTest.

Aktualizováno: 25. července 2013

Vyjádření předsedkyně Svazu minerálních vod Jany Ježkové k výsledkům dTestu: 

Výsledky dTestu v roce 2009 byly Svazem a výrobci razantně odmítnuty, protože občanské sdružení nebylo schopno poskytnout relevantní informace o laboratořích, které testy prováděli. V jejich testu chyběly i kompletní výsledky analýz. Podle tvrzení testu bylo provedeno 64 analýz u balených vod, publikovaná však byla jen polovina. Následné chemické analýzy, které provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce i členové Svazu neprokázaly na předmětných šaržích uvedené škodliviny. 

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).