Hlavní navigace

Kdy vstávají a kolik hodin denně pracují Okamura, Pilný, Sidovský a spol.?

11. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Pracují úspěšní podnikatelé od nevidím do nevidím, či vstávají v poledne a prací se již nezabývají? Zjistili jsme to za vás.

Pracují úspěšní podnikatelé a investoři 24 hodin denně a volné víkendy pro ně patří do oblasti sci-fi? Anebo každý den vstávají v poledne a do práce zajdou pouze tehdy, kdy se jim zachce, a jejich pracovní den se skládá z golfu, tenisu a posezení u kávy? Server Podnikatel.cz oslovil některé úspěšné podnikatele a zeptal se jich, v kolik vstávají, jak vypadá jejich pracovní den a kolik týdnů dovolené si ročně dopřejí. Čtěte také: Kdo inspiruje úspěšné české podnikatele a koho mají za vzor?

Pracovní den trvá přes 10 hodin a volné víkendy jsou výjimkou

Zákoník práce stanovuje pro zaměstnance (s výjimkou některých specifických oborů) 40hodinovou pracovní dobu. To znamená v průměru 8 denně v pracovní dny a o víkendu volno. Co však platí pro pracovníky, nemusí platit a také v reálu neplatí pro jejich zaměstnavatele. Jak uvedli serveru Podnikatel.cz vybraní úspěšní podnikatelé, jejich pracovní dny trvají mnohem déle a víkendy bez práce pamatuje jen zlomek z nich.

Například investor Michal Rostock Poplar, mimo jiné známý z pořadu Den D, pracuje v průměru 12 hodin denně. Jeho práce se převážně skládá z mixu e-mailů, setkání a porad. Procentuálně bych to vyjádřil jako 40–40–20 procent času, upřesnil serveru Podnikatel.cz Rostock. Přestože se o víkendech práci většinou fyzicky nevěnuje, v hlavě ji má pořád a neustále o své podnikatelské činnosti přemýšlí. Pravidelné volné víkendy nemívá ani Janis Sidovský, manažer hvězd “šoubyznysu”, producent a ředitel programu televize Barrandov, který se sice během nich snaží odpočívat, ale hodně akcí, natáčení nebo setkání má i během soboty a neděle, takže se mu pravidelný relax úplně nedaří. Průměrná délka pracovního dne Sidovského činí zhruba 9 až 10 hodin.

Že není jednoduché o víkendech úplně tzv. “vypnout” potvrzuje i Tomáš Březina, zakladatel a vlastník společnosti BEST a Podnikatel roku 2007. Ještě před pár lety Březina pravidelně pracoval i o sobotách a nedělích a teprve v poslední době se snaží nepracovat a nic nevymýšlet. O to náročnější má však pracovní týden, kdy dělá v podstatě 24 hodin denně. Přestože se už obvykle nezabývá ryzí operativou, stále řeší všechny důležité a nejdůležitější záležitosti jako jsou klíčoví lidé, ekonomiku, investice, obchodní politiku, strategie, vize či třeba tvář firmy. Jsem majitel společnosti. Znamená to, že i když „odpočívám“, tak nemám šanci odpočívat, z hlavy to nelze vyhnat. To je prostě existenciální firemní a osobní stres, kterého se bez totálního řešení (prodej firmy) nelze zbavit, dodává Březina.

Prací sice Tomáš Březina tráví většinu svého dne, vzhledem k povaze firmy je jeho práce různorodá a každý den se dá označit za originální, což Březina považuje za jednu ze světlých stránek svého života. Každý den jiný má také Ivan Pilný, bývalý generální ředitel Microsoftu ČR, investor a konzultant, který, jak sám říká, se snaží běžné" dny nemít, jelikož jsou lepší ty zajímavé. O víkendech pracuji jak kdy. Někdy i práce je odpočinkem a naopak, dodal serveru Podnikatel.cz Ivan Pilný. Ve stejném duchu se vyjádřil i Janis Sidovský, pro kterého je každý den jiný, protože oblast “šoubyznysu”, kde působí, přináší neustálé změny. Čtěte také: 5 nejvýznamnějších českých podnikatelů v historii

Nejpozději vstává Okamura, nejdříve Březina

Zatímco u času stráveného prací se úspěšní podnikatelé a investoři shodují, že 8hodinová pracovní doba pro ně neexistuje, každý z nich vstává v jinou denní hodinu. Například Janis Sidovský pravidelně vstává v 7 hodin a 30 minut a Michal Rostock Poplar v průměru v 6 hodin a 30 minut. Tomáš Březina se pak dokonce probouzí v 6 hodin. Jak však dodává, je to hlavně kvůli tomu, že již 20 let vozí každý den děti do školy. “A celých dvacet let jsem proto nesměl být ráno nemocný,” dodává s úsměvem Březina.  Čtěte také: 5 důvodů, proč se živit podnikáním

Do 9 hodin si naopak většinou denně “přispí” česko-japonský podnikatel Tomio Okamura, jehož pracovní den začíná přibližně v půl jedenácté příchodem do kanceláře. Jeho celý den se pak prakticky odehrává před počítačem, kde se věnuji práci, psaní komentářů, knížky či odpovídání na otázky novinářů. Několikrát týdně navíc Okamura objíždí se svými vystoupeními a přednáškami města a vesnice po celé České republice. “Víkendy mám také pracovní, většinou vystupuji na veřejných akcích v rámci republiky nebo se zastavím ve firmách, kde působím jako investor. Necítím se být unavený, protože všechno co dělám, mě moc baví,” vysvětlil serveru Podnikatel.cz Tomio Okamura.

školení říjen - GDPR

Mají podnikatelé dovolenou?

Co se týče dovolené, opět má každý z oslovených podnikatelů rozdílný přístup. Ivan Pilný například tvrdí, že podnikatelé prostě dovolenou nemají. Tomio Okamura se přidává s tím, že na dovolenou jednoduše nemá čas, jelikož má v plánu ještě mnoho věcí a život je tak krátký. Navíc, cestuji do zahraničí často pracovně, takže si vzácné chvíle volna užiji nejlépe na Moravě na Zlínsku, odkud pochází jak rodina mojí maminky, tak i přítelkyně, doplnil Okamura.

Kromě svátků typu Vánoc a Velikonoc si tři týdny dovolené v roce dopřává Tomáš Březina. Z toho si vybírá dva týdny v létě a jeden v zimě. Po odmlce si chce letos v létě užít delší dovolenou také Janis Sidovský. Dva týdny vcelku jsem měl před dvěma lety a teď mě čekají znovu o prázdninách, uzavřel Sidovský.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).