Hlavní navigace

Názory k článku Kdyby nebylo žen, stane se z českých živ­nostníků ohrožený druh

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 2. 2018 15:49

  ViR

  Článek s velkou pravděpodobností zobrazuje trend vývoje, nicméně na číselné hodnoty (počty osob) je třeba nahlížet "opravdu, ale opravdu," s velmi velkou opatrností.

  A bylo by více než užitečné, kdyby spol. Bisnode uvedla, jak k některým číslům došla, neb takto není výsledek reprodukovatelný a ani srovnatelný s čímkoli jiným. A někdy působí poněkud "křišťálovokou­lovitě".

  Je možné dohledat, že Bisnode pracuje s veřejně dostupnými zdroji, zejména s údaji Živnostenského registru a ČSÚ.

  Nicméně je mi záhadou, jak může být například celkový počet živnostníků dle Bisnode 2.115.206 osob, když dle statistických údajů ŽR to bylo k 31.12.2017 jen 2.009.927 osob. To je podle registru o 105.279 osob méně???

  Tedy ŽR jako "nejvyšší autorita", pokud se týká evidence toho, že někdo "hodlá" vykonávat (či vykonává) živnost, uvádí o cca 5 % nižší údaj, než Bisnode? (To si analytici půjčili nějaké živnostníky od sousedů, nebo jak? ;-).

  Jinak, že údaj ČSSZ se liší proti Bisnode či ŽR o více než milion, to je celkem známá věc. Reálně to bude ještě více, jelikož ČSSZ eviduje všechny OSVČ, u nichž vznikla povinnost platit sociální pojištění, kam ovšem nespadají jen živnostníci, ale i ty OSVČ, působící na základě jiných zákonů, než živnostenského (veterináři, lékaři, advokáti, daňoví poradci, auditoři, znalci a tlumočníci, patentoví zástupci, pojišťovací agenti, geodeti, různí autoři a výkonní umělci, soukromí zemědělci a mnoho dalších profesí). Čili ČSSZ má na jedné straně početněnjší skupinu, v níž mohou být plátci sociálního pojištění. Ale na druhé se tato skupina výrazně redukuje o ty OSVČ, které buď vůbec nevykonávají SVČ, nebo nedosáhnou rozhodného příjmu, aby se plátci sociálního pojištění (povinně) staly.

  Ve finále to pak znamená, že mnoho (statistických) "pravd", často opakovaných "lidovými" politiky, týkajících se například "neplacení daní", přínosu EET, výběru pojistného, "velkorysých" paušálů a dalších "zločinů" živnostníků, je založených na špatné iterpretaci ještě horších čísel...

  Mimochodem, doporučil bych analytičce Petře Štěpánové, aby se na chvíli zkusila s "velkorysým paušálem" uživit třeba jako soukromý zemědělec, či při péči o lesy, bez toho, aby to byla jen vedlejší činnost ;-).

 • 18. 2. 2018 15:54

  Návštěvník (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz

  Citace :
  " ...Ve finále to pak znamená, že mnoho (statistických) "pravd", často opakovaných "lidovými" politiky, týkajících se například "neplacení daní", přínosu EET, výběru pojistného, "velkorysých" paušálů a dalších "zločinů" živnostníků, je založených na špatné iterpretaci ještě horších čísel....."

  Dobře popsáno. Tak nějak je to v realitě bohužel - řada politiků (případně i odborářů atd.) mlátí svoje nesmysly, protože to nechápou ?! Určitě je přínosnější přehled, který porovná množství živnostníků, kteří podnikání mají jako hlavní činnost a pak ti další, kteří to mají jako přivýdělek !! S tím pak souvisí i to (ne)placení daní, protože (ne)musí viz platná legislava. To ale ti kecalové nevědí, nebo pro určitou argumentaci vědět nechtějí. .....
  Porovnání kolik živnostníků je mužú a kolik žen, to je v praxi k ničemu !! Nějaké porovnání jsem před časem viděl (tedy hlavní činnost X vedlejší činnost u OSVČ), ale to se zase asi nehodí těm kecalům, kteří potřebují očernit živnostníky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).