Hlavní navigace

Když dojde na lámání chleba, tak dlužníkům záhadně „umírají“ příbuzní

26. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Třetina dlužníků se z exekuce vymlouvá na pohřby. Lidé v nouzi jsou podle exekutorů velice kreativní a jejich výmluvy někdy odzbrojí i samotné exekutory.

Až třetina dlužníků ruší domluvenou schůzku s exekutorem kvůli pohřbu. Nejčastější výmluvy dlužníků monitoruje Exekutorský úřad v Přerově. Jeden dlužník z Vysočiny byl takto schopen během čtvrt rokuprůběžně pohřbít podstatnou část své rodiny. Z každého jednání s dlužníkem je však veden záznam nebo krátká poznámka, přičemž se přístup povinného zobrazí v dlouhodobé křivce, říká Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu v Přerově. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Některé herecké výkony dlužníků jsou na Oscara. 

Oddálit schůzku s exekutorem a úhradu dluhu se snaží 65 % všech dlužníků. Je docela běžné, že lidé ve špatné finanční situaci své dluhy řešit nechtějí, protože si myslí, že za ně nenesou zodpovědnost. Vinu svalují na špatné zákony a stát, který je měl chránit. Tito lidé mají špatné návyky při vedení rodinného rozpočtu, jejich finanční gramotnost je minimální a finanční rezervy nulové. Vymáhání dluhů u těchto skupin dlužníků je proto během na dlouhou trať. Velmi často se povinní vymlouvají před pracovníky úřadu na to, že jsou domluveni s vyššími členy našeho úřadu na individuálním vyřešení dluhu, což se dá pochopitelně velice snadno a rychle ověřit a vyvrátit, komentuje Tomáš Vrána. 

Dlužníkům, kteří nejsou ochotni splácet, pak nepřijde trapná jakákoli výmluva. Několik lidí už například tvrdilo, že banka byla vykradena zrovna ve chvíli, kdy chtěli na přepážce svůj dluh uhradit. Někteří dlužníci pak s exekutory nechtějí jednat, jelikož jsou právě na dovolené. Prakticky každý vykonavatel exekuce se pak setkává se slovními útoky ze strany dlužníků. A některé jsou skutečně raritní. Kromě slovních urážek, vulgarismů a výhrůžek naši zaměstnanci čelí další kreativitě povinných. Již jsme zde měli povinného, který při výkonu exekuce nazval vykonavatelovu matku dinosaurem a další například pracovnici úřadu sdělil, že je škoda, že ji na dovolené nesežral krokodýl, uzavírá Tomáš Vrána. 

Exekucí razantně ubývá 

Výše popsaných situací ale zřejmě exekutoři budou zažívat stále méně. Exekucí totiž výrazně ubývá. V prvním pololetí tohoto roku jich bylo zahájeno 320 000. V porovnání s loňskem jde o téměř třetinový pokles. Loni bylo od ledna do června nařízeno 463 000 exekucí. „Klesající trend pokračuje. V roce 2012 vzniklo o 13 procent méně exekucí než v roce předcházejícím. Teď se plní naše odhady a dostaneme se ještě níž, analyzuje prezident Exekutorské komory Jiří Prošek

Důvod pro vysoký počet exekucí na začátku roku 2012 je podle Exekutorské komory zřejmý. Věřitelé žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. A vysvětlení existuje i pro současný pokles. Je prý za ním prevence a osvěta a navíc také novela exekučního řádu a občanského soudního řádu. Ta od ledna zavedla řadu novinek, mimo jiné předžalobní výzvu a pravidla pro spojování řízení.

Příčinou poklesu je i zvýšená snaha věřitelů řešit své nesplacené pohledávky mimosoudně a včas. Firmy si stále častěji uvědomují, že jim mohou neplatící odběratelé přivodit vážné problémy s jejich vlastní solventností, a proto se obrací na inkasní agentury, které dokáží proces vymáhání pohledávek značně urychlit a zefektivnit, dodává Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI.

O novinkách v exekučním řádu a občanském soudním řádu si můžete přečíst zde: Exekuce v roce 2013 podle nových pravidel

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).